Aktuální informace

Návod na stahování e-knih

Jak si půjčit e-knihu

 • půjčit si můžete až 2 knihy na max. 21 dní
 • e-knihu si lze stáhnout do čtečky e-Reading.cz nebo do zařízení (mobilu, tabletu) s Androidem

 1. nejdříve se zaregistrujte na www.palmknihy.cz – zde použijte email, který máte nastavený u svého účtu v knihovně
 2. na Google Play si najděte aplikaci eReading.cz a nainstalujte si ji do svého mobilu, tabletu
 3. přihlaste se do svého účtu na www.knihovna-uo.cz a vyberte si z katalogu knihu, kterou si chcete půjčit jako e-knihu, zvolte „Vypůjčit e-knihu“
 4. přihlaste se do mobilní aplikace eReading.cz a zvolte záložku Online a na aktualizaci
 5. klikněte na obálku knihy

Výdejní okénko pro předem objednané knihy

Vážení čtenáři,
nouzový stav byl prodloužen do 31. března a stále trvá 5. stupeň protiepidemického systému PES. Knihovny tak mohou půjčovat dokumenty jen ve výdejním okénku.
Budeme vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte e-mail knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Požadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout ve výdejním okénku u služebního vchodu knihovny (prosím zvoňte – zvonek se nachází vpravo od dveří pod poštovní schránkou). Zde můžete knihy i vrátit.

Toto „výdejní okénko“ je otevřeno každý pracovní den od 9 do 15,30 hod.

Výpůjčky, které máte doma, Vám prodlužujeme do 7. 4. 2021.

Vaše Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Výdejní okénko březen 2021

Program knihovny v březnu 2021

Vážení čtenáři, únorových dnů je před námi sotva na prstech jedné ruky, proto se inspirujte nabídkou akcí, které pro vás chceme uspořádat v březnu – MĚSÍCI ČTENÁŘŮ:

3. 3. – 18 hod. – Robert Šlachta – beseda a autorské čtení.

10. 3. – 18 hod. – Kateřina Hájková: Bůh po Osvětimi – přednáška z cyklu Akademie volného času.

11. 3. – 16 hod. – Pohádkové předčítání – čtení a tvoření pro děti do 8 let. Je nutné se přihlásit na dětském odd. nebo na čísle 737 205 228.

17. 3. – 17 hod. – vernisáž výstavy Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán.

17. 3. – 18 hod. – Rudolf Krautschneider: Plavba světovými oceány – přednáška z cyklu Akademie volného času.

24. 3. – 18 hod. – Petra Procházková: Kam kráčí Bělorusko? – přednáška přední české novinářky.

Uvedené akce se budou konat pouze za příznivé epidemiologické situace. Sledujte aktuální informace na našich webových https://www.knihovna-uo.cz/ a facebookových stránkách https://www.facebook.com/knihovna.uo.

Těšíme se na viděnou!

Díla nedostupná na trhu - Národní digitální knihovna

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

Vstup do Národní digitální knihovny: https://ndk.cz

Zvolte vpravo nahoře Přihlásit. Zaškrtněte souhlas s podmínkami užívání služby a pak zvolte Přihlásit knihovním účtem/eduID. Vyberte pak ze seznamu Městská knihovna Ústí nad Orlicí a přihlaste se stejným uživatelským jménem a heslem, jako když se přihlašujte do čtenářského konta v naší knihovně.

Co jsou to díla nedostupná na trhu? Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

 • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010.
 • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.
 • NDK-DNNT nyní (2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

Prodloužení nouzového stavu

Vážení čtenáři,
nouzový stav byl prodloužen do 28. února a stále trvá 5. stupeň protiepidemického systému PES. Knihovny mohou půjčovat dokumenty jen ve výdejním okénku.
Budeme vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte e-mail knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Požadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout ve výdejním okénku u služebního vchodu knihovny (prosím zvoňte – zvonek se nachází vpravo od dveří pod poštovní schránkou). Zde můžete knihy i vrátit. Toto „výdejní okénko“ je otevřeno každý pracovní den od 9 do 15,30 hod.
Výpůjčky, které máte doma, Vám prodlužujeme do 1. 3. 2021.

Vaše Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Program knihovny v únoru 2021

Vážení čtenáři,

současné počasí velmi přeje zimním radovánkám. Přesto je možné, že pocítíte potřebu kulturní akce, zejména pokud nám to již epidemiologická situace dovolí. Na které tedy můžete zamířit do knihovny v únoru?

10. 2. v 18 hod. – Pavel Holásek: Zlomky, řeči, dialogy II. – přednáška z cyklu Akademie volného času.

17. 2. v 16 hod. – Trnkova zahrada – předčítání a tvoření je vhodné pro děti do 8 let; prosíme o 10 Kč na materiál, na pohádku je potřeba se předem přihlásit na dětském odd. nebo na telefonu 737 205 228.

17. 2. v 17 hod. – vernisáž výstavy: Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán.

17. 2. v 19 hod. – Rudolf Krautschneider: Plavba světovými oceány – přednáška z cyklu Akademie volného času.

15. – 21. února jsou jarní prázdniny – pokud bude knihovna v běžném provozu, pak dětské oddělení bude otevřeno v po – pá od 9 do 14 hod.

Uvedené akce se uskuteční v případě příznivé epidemiologické situace. Sledujte aktuální informace na našich webových https://www.knihovna-uo.cz/ a facebookových stránkách https://www.facebook.com/knihovna.uo.

Těšíme se na viděnou!

Prodloužení nouzového stavu

Vážení čtenáři,

nouzový stav byl prodloužen do 14. února a stále trvá 5. stupeň protiepidemického systému PES. Knihovny mohou půjčovat dokumenty pouze bezkontaktně. Budeme vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte email knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Požadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout u služebního vchodu knihovny. Zde můžete knihy i vrátit. Toto „výdejní okénko“ je otevřené každý pracovní den od 9 do 15,30 hod.
Výpůjčky, které máte doma, Vám prodlužujeme do 1. 2. 2021.

Vaše Městská knihovna Ústí nad Orlicí.

PF 2021

Milí čtenáři, loučíme se pro rok 2020 a v tom příštím, snad lepším, se těšíme na shledání.

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

UZAVŘENÍ KNIHOVNY OD 18. 12.

   Milí čtenáři, s lítostí vám oznamujeme, že knihovna bude opět UZAVŘENA od pátku 18. 12. do odvolání.

V pondělí 21. 12. pro vás otevřeme „výdejní okénko“ u provozního vchodu knihovny. Budeme vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte email knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Po­žadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout u provozního vchodu knihovny.

Toto „výdejní okénko“ bude otevřeno v 21. a 22. 12.(pondělí a úterý) od 9 do 15,30 hod., ve středu 23. 12. pak od 9 do 14 hod., po vánočních svátcích 28. – 30. 12. pak opět od 9 do 15,30 hod. Na Silvestra bude knihovna úplně uzavřena a výdejní okénko pak bude dál fungovat po Novém roce od 4. 1., pokud se nařízení vlády ČR nezmění.

Výpůjčky vám budou prodlouženy do 8. 1.

Těšíme se na Vaše návštěvy a přejeme vám krásné a klidné Vánoce a hodně zdraví.

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Program knihovny v lednu 2021

Vážení čtenáři,

nový rok je za několik dnů tady a my doufáme, že v něm uspořádáme více akcí pro naše příznivce než v tom letošním. Protože vše záleží na příznivé epidemiologické situaci, sledujte naše webové stránky www.knihovna-uo.cz a facebookový profil https://www.facebook.com/knihovna.uo.

13. 1. v 17 hod. – vernisáž výstavy Rudolf Krautschneider : Lidé a oceán.

13. 1. v 18 hod. – Rudolf Krautschneider: Plavba světovými oceány – 1. přednáška z cyklu Akademie volného času.

20. 1. v 18 hod. – Marie Macková: Dobrá potrava pro státní rozpočet? Přece kolek! – 2. přednáška z cyklu Akademie volného času.

21. 1. v 16 hod. – Lednová pohádka – předčítání a tvoření je vhodné pro děti do 8 let, 10 Kč na materiál, na pohádku je potřeba se předem přihlásit na dětském odd. nebo na tel. 737 205 228.

27. 1. v 18 hod. – Petra Procházková: Kam kráčí Bělorusko? – přednáška známé české novinářky.

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán

do 27. 2. 2021

 • Výstava fotografií mořeplavce Rudolfa Krautschneidera. Vernisáž 13. 1. v 17 hod.

Těšíme se na setkání!

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Otevření knihovny 3. 12.

   Milí čtenáři,
od 3. prosince konečně uzavřeme výdejní okénko a otevřeme dveře knihovny.

Při návštěvě knihovny bude ovšem nutné dodržování těchto bezpečnostních
nařízení a omezení :

 1. Není možná přítomnost více zákazníků, než je 1 zákazník na 15 m2 plochy části knihovny, která je přístupná veřejnosti. Přístup do knihovny bude u hlavního vchodu regulovaný počtem připravených košíků. Počítejte proto s možností čekání před vstupem do půjčovny.
 2. Dodržujte pravidlo 3 R – desinfekce rukou u vchodu, zakrytá ústa a nos rouškou, rozestupy 2 m.

Až do odvolání budeme poskytovat pouze výpůjční služby, tzn. nebude přístupná studovna a toalety, nebudeme poskytovat prezenční služby a přístup k internetu.

Tento stav platí do odvolání, o případné změně Vás budeme informovat.

Těšíme se na Vaší návštěvu.

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Vánoční provozní doba

Možná se to zdá předčasné, ale i přesto, zde je naše provozní doba ve vánočním období:

 • DOSPĚLÉ ODDĚLENÍ:

23. 12. – 9 – 14 hod.

24. – 26. 12. – zavřeno

28. 12. – 9 – 18 hod.

29. 12. – 9 – 18 hod.

30. 12. – 9 – 18 hod.

31. 12. – zavřeno

2. 1. – zavřeno

4. 1. – 9 – 18 hod.

 • DĚTSKÉ ODDĚLENÍ:

23. 12. – 9 – 14 hod.

24. – 26. 12. – zavřeno

28. 12. – 9 – 14 hod.

29. 12. – 9 – 14 hod.

30. 12. – 9 – 14 hod.

31. 12. – zavřeno

2. 1. – zavřeno

4. 1. – 12,30 – 17,30 hod.

Program knihovny v prosinci 2020

Vážení čtenáři, ve které akce v prosinci můžete společně s námi doufat?

2. 12. v 18 hod. – Marie Macková: Dobrá potrava pro státní rozpočet? Přece kolek! – přednáška z cyklu Akademie volného času.

9. 12. v 18 hod. – Petra Procházková: Kam kráčí Bělorusko? – přednáška české novinářky.

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán

9. 11. 2020 – 27. 2. 2021

Výstava fotografií mořeplavce Rudolfa Krautschneidera.

Výstava a ostatní akce se uskuteční, pokud to příznivá epidemiologická situace a platná vládní nařízení dovolí. Sledujte naše webové stránky www.knihovna-uo.cz a náš facebookový profil https://www.facebook.com/knihovna.uo.

Výdejové okénko

   Milí čtenáři, vláda s účinností ode dne 23. listopadu 2020 od 00:00 hod. do dne 12. prosince 2020 do 23:59 hod. omezuje provoz knihoven tak, že se zakazuje jiný výdej než předem objednaných výpůjček přes výdejní okénko nebo bezkontaktně.

Od pondělí otevíráme „výdejní okénko“ u provozního vchodu knihovny. Budeme vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte email knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Po­žadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout u provozního vchodu knihovny.
Toto „výdejní okénko“ bude otevřeno od pondělí do pátku v čase 8 – 15,30 hod.

Vracení knih takto není možné. Vaše výpůjčky jsou prodlouženy do 13. 12.

Těšíme se na Vaše návštěvy.

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Akademie volného času 2021

Milí čtenáři, nový a snad lepší rok 2021 se blíží, a proto Vám nabízíme přehled zajímavých přednášek z cyklu Akademie volného času. Na které Vás tedy srdečně zveme?

AKADEMIE VOLNÉHO ČASU 2021 vždy ve středu od 18:00

13. 1. 2021 – Rudolf Krautschneider: Plavba světovými oceány

10. 2. 2021 – Pavel Holásek: Zlomky, řeči, dialogy II.

10. 3. 2021 – Kateřina Hájková: Bůh po Osvětimi

14. 4. 2021 – Marie Macková: Kočka a její cesta dějinami

12. 5. 2021 – Dušan Špitálský: Příběhy obyčejných dobrodruhů I. Baron František Trenck – rváč ve službách Marie Terezie

9. 6. 2021 – Kateřina Hájková: Winston Churchill.Muž, který zachránil evropskou demokracii

6. 10. 2021 – Marie Macková: Až do české trafiky: státní tabákový monopol habsburské monarchie

10. 11. 2021 – Dušan Špitálský: Fredy Hirsch a děti holocaustu

Více také zde: https://www.knihovna-uo.cz/cze/akademie.

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021