Aktuální informace

Noc s Andersenem - fotogalerie

Tradiční Noc s Andersenem se v naší knihovně konala již pojedenácté. Letos u nás nocovalo 18 dětí, tři dospělí a dvě pohádkové víly. Program jsme pracovně nazvali „znovuobjevení pohádky“. Snažili jsme se dětem zprostředkovat kouzlo pravých krásných pohádek.

Do pohádkování samozřejmě patřila i noční cesta, kde víla pomohla dětem při cestě po světýlky označené trase do altánku. Tam předla na skutečném kolovratu víla pohádka.

Děti si vytvořily krásné tašky pomocí textil. barev a přírodních razítek. Domů si též odnesly kouzelný oříšek a maličký květináč. V oříšku byla skryta semínka, která si děti budou pěstovat.

Akce je samozřejmě zdokumentovaná ve fotogalerii.

Biblioweb 2011 - výsledky

V soutěži o nejlepší webové stránky knihoven Biblioweb 2011 jsme již posedmé získali skvělý výsledek – 1. místo v kategorii měst s 3 až 20 tisíci obyvateli.

biblioweb

Podrobné výsledky naleznete na stránkách soutěže.

Můžete si prohlédnout také fotografie z předávání cen, které se uskutečnilo v pondělí 4. 4. 1011 v rámci konference ISSS v Hradci Králové.

Ocenění si velmi vážíme a bereme jej jako závazek k udržování stejně vysoké kvality našeho webu i v následujících letech.

Děkujeme také všem, kteří nám dali svůj hlas ve veřejném hlasování.

Vyhlášení Čtenáře roku 2010 a vítězů Čtenářské ligy

V úterý 29. března 2011 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení Čtenáře roku 2010 a vítězů prvního ročníku Čtenářské ligy za účasti starosty města Ústí nad Orlicí, pana Petra Hájka.

Ceny byly předány v několika kategoriích s těmito výsledky:

 • Čtenář s nejvíce návštěvami knihovny v minulém roce

Vojtěch Diviš

 • Čtenář, který v knihovně strávil nejvíce času

Jiří Bárta

 • Čtenář, který si nejčastěji samostatně prodloužil výpůjčky přes internet

Karel Kašpárek

 • Čtenářka, která si vypůjčila nejvíce naučné literatury

Iva Sedláčková

A konečně nejdůležitější kategorie: Čtenáři s nejvyšším počtem výpůjček:

 1. místo Milan Hvězda (423 vypůjčených knih)
 2. místo Jarmila Kavalíková
 3. místo Vlasta Horáková

Zároveň byly vyhlášeny i výsledky dlouhodobé soutěže dětských čtenářů – Čtenářské ligy, kde se absolutní vítězkou stala Kateřina Bubnová s 389 body.

Celou listinu vítězů je možné zhlédnout na slideshare.

Všem oceněným ještě jednou gratulujeme, doufáme, že nám zachováte svou přízeň a budeme se těšit na viděnou třeba při příštím ročníku této povedené akce.

ctenar roku

Jarní prázdniny v knihovně - fotogalerie

Ve čtvrtek o jarních prázdninách byl v knihovně na celé dopoledne připraven tvůrčí program na téma zvířátka. Děti čekal velmi pestrý program – nechybělo povídání, čtení, hraní i vyrábění o živočišné říši. Na závěr bylo připraveno překvapení – živý pejsek, který se během chvíle téměř celý ztratil v obležení účastníků. Domů si děti odnesly vlastnoručně vytvořené motýlky. Průběh celé akce jsme samozřejmě zdokumentovali, můžete si tak prohlédnout fotogalerii.

Ústecké osobnosti

Knihovna srdečně zve na druhou vzdělávací lekci z cyklu Akademie volného času. Dozvíte se, kde se vzali a kdo byli Dešvenda a zlý správce Rieder. Aneb vztah správy panství k městu Ústí nad Orlicí. Přednáší doc. PhDr. Marie Macková, Ph.D. avč

Jarní prázdniny na dětském oddělení

Ve dnech 8. – 11. března 2011 bude z důvodu jarních prázdnin změněna provozní doba Dětského oddělení. Těšíme se na Vaši návštěvu od úterý do pátku vždy od 9 do 14 hodin.

Zároveň zveme ve čtvrtek 10. 3. v 10 hodin všechny děti na dopolední tvořivý program do knihovny. Těšit se můžete na kreslení, čtení, povídání i vyrábění na jarní téma zvířátka.

deti

Březen - měsíc čtenářů 2011

BMČ

Hlasování v soutěži Biblioweb 2011

Hlasujte zde a podpořte tak naše webové stránky v tradiční soutěži knihovnických webů Biblioweb 2011 – děkujeme! Hlasovat je možné opakovaně až do 10. 3. 2011.

Image biblioweb.gif

Ptejte se online

Vážení čtenáři,

na našich webových stránkách jsme pro Vás zprovoznili novou službu Ptejte se online. Cílem je poskytovat rychlou a jednoduchou formou odpovědi na jednoduché otázky týkající se provozu Městské knihovny v Ústí nad Orlicí, našich fondů a služeb. Online bude vždy některý z kompetentních pracovníků knihovny.

Formulář Ptejte se online bude nejprve fungovat ve zkušebním provozu, nemůžeme proto zatím garantovat pevně daný časový rozvrh, kdy budeme online.

Jak tedy na to?

 • nejprve je třeba si ověřit, zda jsme online (formulář hlásí „KnihovnaUO is online“)
 • můžete klást otázky
 • dotazy se nearchivují, pokud nás tedy budete kontaktovat v režimu offline, odpověď na dotaz neočekávejte

Pokud budete mít jakékoli otázky k fungování služby, pište na josef.moravec@knihovna-uo.cz.

Nový webový katalog 2.0 - Carmen

Vážení čtenáři,

k dnešnímu dni spouštíme novou alternativu k vyhledávání v našem fondu. Webový katalog 2.0 – Carmen Vám nabízí mnoho nových užitečných funkcí a je přístupný přímo z našich webových stránek (záložka Katalog/Online katalog 2.0 v menu).

Podrobnější informace o produktu můžete nalézt v článcích odborných oborových časopisů Inflow a Ikaros.

Noc s Andersenem 2011

Již po jedenácté budou mít děti možnost strávit v knihovně noc nabitou zajímavým programem. Tradiční Noc s Andersenem se bude konat v pátek 1. 4. 2011 od 18 hodin.

 • akce je určená pro všechny děti do deseti let, které mají vztah ke čtení a knížkám
 • je nutná rodiči podepsaná přihláška (k dispozici v obou oddělení knihovny)
NSA

Poděkování

V únoru odchází do důchodu dlouholetý kolega – knihovník Vláďa Slavík. Do knihovny nastoupil v roce 1982, zažil stavbu a stěhování do nové budovy, celé roky pořádal knihovnické besedy pro ústecké ZŠ. Do jeho kompetencí patřila také správa hudebního oddělení a zvukové knihovny. Mnozí z nás často využívali jeho skvělé znalosti regionu. Vláďo, děkujeme za vše a přejeme hlavně hodně zdraví.Vláďa

Provozní doba o prázdninách

O pololetních prázdninách v pátek 4.2.2011 bude dětské oddělení otevřeno od 9:00 do 17:30. Provozní doba dospělého oddělení zůstává nezměněna. Těšíme se na Vás.

Audioknihy frčí!

Knihovna Vás srdečně zve na přednášku pro všechny milovníky mluveného slova. Audioknihy jsou skvělou příležitostí pro líné čtenáře, hendikepované či časově zaneprázdněné osoby, mají mnoho nesporných výhod. Přijďte se tak dozvědět více o knihách, které umí mluvit.

Světem audioknih Vás provedou Kateřina Kapounová a Alžběta Škytová, členky projektu Audioknihy.net, a těšit se můžete i na soutěž o audioknižní ceny.

audioknihy

Akademie volného času

Naše knihovna bude v roce 2011 pořádat ve spolupráci s Klubem seniorů 1. ročník Akademie volného času. Půjde o cyklus osmi vzdělávacích přednášek pro nejširší veřejnost. Přednášejícími budou regionální lektoři, lekce budou zaměřeny na historii Ústí nad Orlicí, slavné rodáky a osobnosti regionu a rozdělí se do dvou semestrů.

Ve středu 16. února od 18 hodin si tak můžete přijít poslechnout Mgr. Věru Sekotovou, která se bude zabývat historií města Ústí a slavnými rodáky.

Těšíme se na společná setkání – všichni jste srdečně zváni.

AVČ

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021