Aktuální informace

Program knihovny v prosinci 2021

Milí čtenáři, prosincový čas dárků je za chvilku zde, proto i my přinášíme do předvánočního času několik malých pozorností-akcí pro radost. Na které Vás zveme?

6. 12. v 10 hod. – Vánoční Bookstart Mini s inspirací pro Ježíška na knížky a hračky pro nejmenší.

6. 12. v 16 hod. – Vánoční Bookstart Junior s vánočními knížkami a tipy na deskové hry.

Na obě akce je nutné se nahlásit přes e-mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz nebo ve FB skupině.

9. 12. v 16 hod. – Těšíte se na Ježíška? – čtení a tvoření na vánoční téma, vhodné pro děti do 8 let. Na akci je třeba se předem přihlásit na dětském oddělení (737 327 432). Prosíme o příspěvek 10 Kč na materiál.

VÝSTAVA:

Výstava výtvarných prací dětí ze Speciální MŠ, ZŠ a Praktické školy v Ústí nad Orlicí. K vidění do 30. 12. 2021.

Těšíme se na viděnou a přejeme krásné adventní rozjímání.

Městská knihovna Ústí nad Orlicí.

Provozní doba během podzimních prázdnin

Milí čtenáři, rádi bychom upozornili na drobnou změnu v provozní době Knihovny pro děti a mládež během podzimních prázdnin a státního svátku.

 • ST+PÁ: otevřeno 9:00 – 14:00
 • ČT: zavřeno

Oddělení pro dospělé v pracovní dny beze změny, ČT 28. 10. 2021 zavřeno.

S pozdravem MěK Ústí nad Orlicí

Program knihovny v listopadu 2021

Vážení čtenáři, počasí nenasvědčuje tomu, že se listopad blíží, ale my musíme přemýšlet s předstihem např. o akcích, na které Vás chceme pozvat v listopadu. Co pro Vás tedy chystáme?

1. 11. v 10 hod. – Bookstart Mini – Podzimní setkání nad knihami – setkání maminek a dětí do 3 let. Je nutné se přihlásit buď v přidružené skupině na FB nebo na e-mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz.

1. 11. v 16 hod. – Bookstart Junior – Halloween a strašidla v dětské literatuře – setkání maminek a školkových dětí. Je nutné se přihlásit buď v přidružené skupině na FB nebo na e-mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz.

3. 11. v 18 hod. – Petr Jašek: Na cele s bojovníky Islámského státu – přednáška.

4. 11. v 16 hod. – Marcela Náhlíková – Občanská poradna: Novodobí šmejdi a jak se jim bránit – koná se na hudebním oddělení městské knihovny.

9. 11. v 9 hod. – Jak na chytrý telefon a tablet – lekce pro přihlášené seniory pod vedením externích školitelů.

9. 11. v 16 hod. – Jak měl jezevec velkou smůlu – pohádkové předčítání a tvoření. Na akci je třeba se předem přihlásit na dětském oddělení (737 327 432). Prosíme o příspěvek 10 Kč na materiál.

10. 11. v 18 hod. – Dušan Špitálský: Fredy Hirsch a děti holocaustu – přednáška z cyklu Akademie volného času.

24. 11. ve 12,30 hod. – Beseda s gen. Petrem Pavlem a Petrem Kolářem – koná se v Malé scéně, určeno pro studenty gymnázia.

24. 11. v 17 hod. – Beseda s gen. Petrem Pavlem a Petrem Kolářem – pro širokou veřejnost, koná se v Malé scéně.

VÝSTAVA:

1.11. – 31.12. 2021

VYPLOUVÁME

Výstava výtvarných prací dětí ze Speciální MŠ, ZŠ a Praktické školy Ústí nad Orlicí.

 • Vernisáž se uskuteční 1. 11. 2021 v 15.00 hod.

Těšíme se na viděnou!

Program knihovny v říjnu 2021

Vážení čtenáři, poznamenejte si pečlivě nové akce, na které Vás zveme v říjnu! Nejen že proběhne jubilejní 25. Týden knihoven a akce Celé Česko čte dětem! Dojde řada i na vloni odložené přednášky a nové, velmi aktuální, pro Vás naši vzácní přednášející připravují. Nezahálejí ani naše kolegyně z oddělení pro děti a mládež a Týden odstartují velkou burzou vyřazených dětských knih. Tradiční Bookstart Mini i Junior zase nabídne žádané tituly a nové tipy dětem i jejich rodičům. Samozřejmostí jsou čtení a tvoření + vzdělávací lekce pro studenty a pedagogy a také oblíbené pasování na čtenáře. Třešinkou na dortu je krásná výstava známé brněnské ilustrátorky Vlasty Švejdové, jejíž obrázky si můžete nadělit jako dáreček.

4. 10. v 10 hod. – Bookstart Mini – sekání maminek a dětí do 3 let nad zvukovými knihami. Přihlášky buď v přidružené skupině na FB nebo na e-mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz.

4. 10. v 16 hod. – Bookstart Junior – setkání maminek a školkových dětí nad Albi tužkou a knížkami k ní určenými. Přihlášky buď v přidružené skupině na FB nebo na e-mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz.

4. 10. – Burza vyřazených dětských knih – denně v provozní době až do úplného rozebrání titulů:-).

5. 10. v 9 hod. – Knihovní katalog? Žádný problém! – vzdělávací lekce nejen pro seniory. Přihlášky a více informací na miloslava.netusilova@knihovna-uo.cz nebo na tel: 731 648 237, počet účastníků omezen.

5. 10. v 10 hod. – Afghánistán dnes. A co dál? – beseda pro studenty gymnázia s novinářkou Petrou Procházkovou – v sále ZUŠ, přístupné i pro veřejnost.

5. 10. v 16 hod. – Kouzelná jablíčka – čtení a vyrábění pro děti do 8 let. Prosíme o příspěvek 10 Kč na nákup materiálu. Přihlášky na tel: 737 205 223.

6. 10. v 18 hod. – doc. Marie Macková: Až do české trafiky: státní tabákový monopol habsburské monarchie – přednáška z cyklu Akademie volného času.

26. 10. v 9 hod. – E-knihu? Ano, prosím! – vzdělávací lekce nejen pro seniory. Přihlášky a více informací na miloslava.netusilova@knihovna-uo.cz nebo na tel: 731 648 237, počet účastníků omezen.

VÝSTAVA:

Grafika Vlasty Švejdové

1. 9. – 31. 10. 2021

Výstava české ilustrátorky, grafičky, malířky a karikaturistky.

POZOR: Ve dnech podzimních prázdnin 27. a 29. 10. bude dětské oddělení otevřeno od 9 do 14 hodin.

Těšíme se na Vás!

Burza dětských vyřazených knih

Naše knihovna se v letošním roce připojuje ve dnech 4. – 10. 10. k celostátní kampani Celé Česko čte dětem. 4. října otevíráme Burzu vyřazených dětských knih, která bude trvat až do rozebrání knih. Přijďte si vybrat.

Sbírkové dny pro Světlušku

Vážení čtenáři, srdečně Vás zveme na již tradiční akci, které se účastní i Městská knihovna v Ústí a kterou můžete podpořit libovolnou částkou nebo nákupem dárkových předmětů u výpůjčního pultu. Akce na podporu nevidomých a slabozrakých proběhne v období 6.-30. 9. 2021 v provozní době knihovny. Další informace u nás nebo na www.svetluska.net. Těšíme se na setkání…

Program knihovny v září 2021

Vážení čtenáři, s koncem prázdnin se i knihovníci, stejně jako školáci, vracejí k „pravidelnějšímu“ režimu. Proto se tedy opět můžete těšit na dlouhou provozní dobu každý den, půjčovní soboty a oblíbené akce jako vernisáže, nové výstavy, vzdělávací lekce pro studenty i seniory, tradiční čtení a tvoření pro nejmenší děti, besedy, přednášky a Akademie volného času. Na které z nich Vás tedy zveme v září?

1. 9. od 17 hod. – Vernisáž výstavy: Grafika Vlasty Švejdové.

15. 9. od 18 hod. – Kateřina Hájková: Bůh po Osvětimi – přednáška z cyklu Akademie volného času.

23. 9. od 9 hod – Dostaveníčko s audioknihou – vzdělávací lekce nejen pro seniory. Počet účastníků je omezen – přihlášky a více informací na miloslava.netusilova@knihovna-uo.cz.

VÝSTAVA:

Grafika Vlasty Švejdové

1. 9. – 31. 10. 2021

Výstava české ilustrátorky, grafičky, malířky a karikaturistky, jejíž ilustrace obsahuje mnoho našich knih pro děti a mládež. Výstava je i prodejní.

Na viděnou v knihovně!

Sbírka pro Moravu

V naší knihovně probíhala finanční sbírka pro postižené tornádem na Moravě. Od 25. 6. do 8. 7. se vybralo 6 083,–Kč a částka byla zaslána na účet organizace Člověk v tísni (č.ú.: 713271329/0300).
Děkujeme.

Platby přes platební terminál

Vážení čtenáři,

protože se snažíme Vám přinášet novinky a vylepšovat naše služby, nově nabízíme platbu knihovních poplatků přes platební terminál.

S pozdravem

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

PROVOZNÍ DOBA O PRÁZDNINÁCH

Vážení čtenáři, o prázdninách se pozměňuje provozní doba knihovny:

Oddělení pro dospělé

 • Pondělí, středa, čtvrtek: 9 – 14 hod.
 • Úterý a pátek: 9 – 18 hod.
 • Sobota: ZAVŘENO.

Oddělení pro děti a mládež

 • Pondělí až pátek: 9 – 14 hod.

Program knihovny v červenci a v srpnu 2021

Milí čtenáři,

slunečné dny jsou konečně zde a budeme doufat, že vydrží i celé léto, které se nezadržitelně blíží. Přijměte od nás pozvánku na letní knihovní akce a přijďte s dětmi prožít středeční prázdninová dopoledne do knihovny. Čeká vás čtení a tvoření vhodné zejména pro děti do 8 let. Počet dětí na akci je omezen – je potřeba se předem přihlásit v dětském oddělení (tel. 737 205 228).

7. 7. od 10 hod. – Pohádka ze statku

14. 7. od 10 hod. – Kocour z Trnkovy zahrady

21. 7. od 10 hod. – Karneval v ZOO

28. 7. od 10 hod. – Bylo jednou jedno loutkové divadlo

4. 8. od 10 hod. – O čápovi a žábě

11. 8. od 10 hod. – O bílé kočičí princezně

18. 8. od 10 hod. – Pohádka lesních skřítků

25. 8. od 10 hod. – O zlobivém pejskovi

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider: Lidé a oceán

Výstava fotografií známého mořeplavce k vidění do 31. 8. 2021.

Srdečně Vás zveme.

PROVOZ KNIHOVEN OD 31. 5. 2021

Vážení čtenáři,

epidemiologická opatření se rozvolňují, proto přicházíme s aktuálními informacemi. Jaké jsou tedy nové podmínky pro provoz knihovny ve vnitřních prostorech zejména při pořádání hromadných akcí od 31. 5. 2021?

Pro vstup osob při půjčování a vracení knih zůstávají podmínky stejné jako v předchozích týdnech (respirátor FFP2, desinfekce, rozestupy 2 m, max. 10 osob), pouze při využívání studovny a návštěvě kulturních a vzdělávacích akcí platí následující podmínky:

- a. osoba absolvovala nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV2 s negativním výsledkem, nebo

- b. osoba absolvovala nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

- c. osoba byla očkována proti onemocnění covid-19 a doloží národním certifikátem o provedeném očkování, které je písemným potvrzením vydaným alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v České republice, v jiném členském státě Evropské unie nebo ve státě, který je uveden ve Sdělení Ministerstva zdravotnictví jako země nebo její část s nízkým rizikem nákazy onemocnění covid-19, jehož vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky, které obsahuje údaje o očkované osobě, 12 podanému typu vakcíny, datu podání vakcíny, identifikaci subjektu, který potvrzení vydal, že u očkování uplynulo:

1) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka, nebo

2) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka, nebo

3) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců, nebo

4) osoba prodělala laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u ní doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní.

Více v: Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví – omezení maloobchodního prodeje a služeb s účinností od 31. 5. 2021, Č. j.: MZDR 14601/2021– 16/MIN/KAN

NOVINKA - Téma pro tento týden!

Milí mladí příznivci knihovny, máme pro vás zprávu nejvyšší důležitosti! Sice pro vás nemáme „akademické hodinky“ jako pro dospělé čtenáře (to jest odložené přednášky AVČ – v červnu dokonce každý týden), ALE!!! Pokud chcete zaskočit rodiče a učitele svými nevšedními znalostmi intergalaktických rozměrů, zastavte se u nás ;-). Kolegyně z dětské knihovny pro vás nově budou chystat TÉMATICKÉ TÝDNY s pečlivě vybranou populárně naučnou (a zábavnou) literaturou určenou přesně pro váš věk. Sledujte nás zejména na facebooku / instagramu a přijďte si vybrat! Tento týden: VESMÍR.

Těšíme se na vás :-).

Díla nedostupná na trhu - Národní digitální knihovna

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

Vstup do Národní digitální knihovny: https://ndk.cz

Zvolte vpravo nahoře Přihlásit. Zaškrtněte souhlas s podmínkami užívání služby a pak zvolte Přihlásit knihovním účtem/eduID. Vyberte pak ze seznamu Městská knihovna Ústí nad Orlicí a přihlaste se stejným uživatelským jménem a heslem, jako když se přihlašujte do čtenářského konta v naší knihovně.

Co jsou to díla nedostupná na trhu? Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

 • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010.
 • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.
 • NDK-DNNT nyní (2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

PROVOZNÍ DOBA O PRÁZDNINÁCH

Vážení čtenáři, prázdniny se blíží, proto s předstihem avizujeme již klasickou provozní dobu o prázdninách:

Oddělení pro dospělé

 • Pondělí, středa, čtvrtek: 9 – 14 hod.
 • Úterý a pátek: 9 – 18 hod.
 • Sobota: ZAVŘENO.

Oddělení pro děti a mládež

 • Pondělí až pátek: 9 – 14 hod.

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021