Aktuální informace

PROVOZ KNIHOVEN OD 31. 5. 2021

Vážení čtenáři,

epidemiologická opatření se rozvolňují, proto přicházíme s aktuálními informacemi. Jaké jsou tedy nové podmínky pro provoz knihovny ve vnitřních prostorech zejména při pořádání hromadných akcí od 31. 5. 2021?

Pro vstup osob při půjčování a vracení knih zůstávají podmínky stejné jako v předchozích týdnech (respirátor FFP2, desinfekce, rozestupy 2 m, max. 10 osob), pouze při využívání studovny a návštěvě kulturních a vzdělávacích akcí platí následující podmínky:

- a. osoba absolvovala nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV2 s negativním výsledkem, nebo

- b. osoba absolvovala nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

- c. osoba byla očkována proti onemocnění covid-19 a doloží národním certifikátem o provedeném očkování, které je písemným potvrzením vydaným alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v České republice, v jiném členském státě Evropské unie nebo ve státě, který je uveden ve Sdělení Ministerstva zdravotnictví jako země nebo její část s nízkým rizikem nákazy onemocnění covid-19, jehož vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky, které obsahuje údaje o očkované osobě, 12 podanému typu vakcíny, datu podání vakcíny, identifikaci subjektu, který potvrzení vydal, že u očkování uplynulo:

1) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka, nebo

2) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka, nebo

3) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců, nebo

4) osoba prodělala laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u ní doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní.

Více v: Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví – omezení maloobchodního prodeje a služeb s účinností od 31. 5. 2021, Č. j.: MZDR 14601/2021– 16/MIN/KAN

NOVINKA - Téma pro tento týden!

Milí mladí příznivci knihovny, máme pro vás zprávu nejvyšší důležitosti! Sice pro vás nemáme „akademické hodinky“ jako pro dospělé čtenáře (to jest odložené přednášky AVČ – v červnu dokonce každý týden), ALE!!! Pokud chcete zaskočit rodiče a učitele svými nevšedními znalostmi intergalaktických rozměrů, zastavte se u nás ;-). Kolegyně z dětské knihovny pro vás nově budou chystat TÉMATICKÉ TÝDNY s pečlivě vybranou populárně naučnou (a zábavnou) literaturou určenou přesně pro váš věk. Sledujte nás zejména na facebooku / instagramu a přijďte si vybrat! Tento týden: VESMÍR.

Těšíme se na vás :-).

Díla nedostupná na trhu - Národní digitální knihovna

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

Vstup do Národní digitální knihovny: https://ndk.cz

Zvolte vpravo nahoře Přihlásit. Zaškrtněte souhlas s podmínkami užívání služby a pak zvolte Přihlásit knihovním účtem/eduID. Vyberte pak ze seznamu Městská knihovna Ústí nad Orlicí a přihlaste se stejným uživatelským jménem a heslem, jako když se přihlašujte do čtenářského konta v naší knihovně.

Co jsou to díla nedostupná na trhu? Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

 • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010.
 • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.
 • NDK-DNNT nyní (2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

PROVOZNÍ DOBA O PRÁZDNINÁCH

Vážení čtenáři, prázdniny se blíží, proto s předstihem avizujeme již klasickou provozní dobu o prázdninách:

Oddělení pro dospělé

 • Pondělí, středa, čtvrtek: 9 – 14 hod.
 • Úterý a pátek: 9 – 18 hod.
 • Sobota: ZAVŘENO.

Oddělení pro děti a mládež

 • Pondělí až pátek: 9 – 14 hod.

Program knihovny v červnu 2021

Milí čtenáři, dny a týdny kvapí, co nás v nich ale opravdu čeká, to nikdo netuší. Dovolujeme si Vás pozvat na naše akce, ale… I my se řídíme nařízeními Vlády ČR, proto nabízíme přehled a budeme doufat. Sledujte, prosím, aktuální informace na našich webových https://www.knihovna-uo.cz/ a facebookových stránkách https://www.facebook.com.

2. 6. v 18 hod. – Petra Procházková: Kam kráčí Bělorusko – přednáška známé novinářky.

4. 6. v 9 hod. – Canva – grafický program pro každého! – počítačová lekce pro seniory. Přihlášky na: miloslava.netusilova@knihovna-uo.cz, počet účastníků omezen.

9. 6. v 18 hod. – Kateřina Hájková: W. Churchill: Muž, který zachránil evropskou demokracii – přednáška z cyklu Akademie volného času.

16. 6. v 18 hod. – Dušan Špitálský: Příběhy obyčejných dobrodruhů I.: baron František Trenck – rváč ve službách Marie Terezie – přednáška z cyklu Akademie volného času.

17. 6. v 16 hod. – Luční pohádky – čtení a tvoření vhodné pro děti do 8 let. Počet dětí je omezen – je potřeba se přihlásit na dětském oddělení nebo na telefonu: 737 205 228. Pro­síme o příspěvek 10 Kč na materiál.

23. 6. v 18 hod. – Pavel Holásek: Zlomky, řeči, dialogy II. – přednáška z cyklu Akademie volného času.

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider: Lidé a oceán. Výstava fotografií mořeplavce Rudolfa Krautschneidera.

Těšíme se na setkání!

Program knihovny v květnu 2021

Vážení čtenáři, do jaké míry se posune rozvolňování, to se neodvažujeme předpovídat. Přesto si pro jistotu prohlédněte náš květnový program:

5. 5. v 18 hod. – Kateřina Hájková: Bůh po Osvětimi – přednáška z cyklu Akademie volného času.

12. 5. v 18 hod. – Dušan Špitálský: Příběhy obyčejných dobrodruhů I.: baron František Trenck – rváč ve službách Marie Terezie – přednáška z cyklu Akademie volného času.

19. 5. v 17 hod. – Vernisáž výstavy R. Krautschneider – Lidé a oceán.

19. 5. v 18 hod. – R. Krautschneider: Plavba světovými oceány – přednáška z cyklu Akademie volného času.

19. 5. v 16 hod. – Kouzelná baterka – předčítání a tvoření je vhodné pro děti do 8 let, 10 Kč na materiál, na pohádku je potřeba se předem přihlásit na dětském odd. nebo na telefonu 737 205 228.

26. 5. v 18 hod. – doc. Marie Macková: Kočka a její cesta dějinami – přednáška z cyklu Akademie volného času.

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán. Výstava fotografií mořeplavce Rudolfa Krautschneidera. Vernisáž 19. 5. v 17 hod.

Těšíme se na vás!

Otevření knihovny

  Milí čtenáři,
od pondělí 12. 4. 2021 bude Městská knihovna Ústí nad Orlicí opět otevřena pro veřejnost.

Při návštěvě knihovny bude nutné dodržování těchto bezpečnostních
nařízení a omezení
 :

 1. Není možná přítomnost více osob, než je 1 zákazník na 15 m² plochy části knihovny, která je přístupná veřejnosti. U nás může být současně 10 návštěvníků. Přístup do knihovny bude u hlavního vchodu regulovaný počtem připravených košíků. Počítejte proto s možností čekání před vstupem do půjčovny.
 2. V souladu s aktuálně platnými nařízeními je vstup do prostor knihovny umožněn pouze osobám s respirátorem FFP2 (KN95), návštěvníci jsou povinni používat dezinfekci a rozestupy.

Až do odvolání budeme poskytovat pouze výpůjční služby, tzn. nebude přístupná studovna a toalety, nebudeme poskytovat prezenční služby a přístup k internetu.

Tento stav platí do odvolání, o případné změně Vás budeme informovat.

Těšíme se na Vaší návštěvu.

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Výdejní okénko pro předem objednané knihy

Vážení čtenáři, nouzový stav stále trvá, proto knihy nadále půjčujeme přes výdejní okénko. Budeme chystat a vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte e-mail knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Po­žadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout ve výdejním okénku u služebního vchodu knihovny (prosíme zvoňte – zvonek se nachází vpravo od dveří pod poštovní schránkou). Zde můžete knihy i vrátit.

Toto „výdejní okénko“ je otevřeno každý pracovní den od 9 do 15,30 hod.

Výpůjčky, které máte doma, Vám prodlužujeme do 3. 5. 2021.

Vaše Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Program knihovny v dubnu 2021

Milí čtenáři, že jsou zimní dny za námi, zatímco ty světlejší před námi, to je viditelné každý den. Zda vám je ještě více prosvětlí knihovní akce, to záleží na aktuální situaci. Na které se tedy můžete těšit?

7. 4. v 17 hod. – Vernisáž výstavy – Rudolf Krautschneider: Lidé a oceán.

7. 4. v 18 hod. – Rudolf Krautschneider: Plavba světovými oceány – přednáška z cyklu Akademie volného času.

8. 4. v 14 hod. – Jom ha-šoa – veřejné čtení jmen obětí holocaustu. Více na http://www.terezinstudies.cz/…-ha-soa.html .

14. 4. v 18 hod. – Marie Macková: Kočka a její cesta dějinami – přednáška z cyklu Akademie volného času.

21. 4. v 18 hod. – Petra Procházková: Kam kráčí Bělorusko – odložená přednáška známé české novinářky.

28. 4. v 18 hod. – Pavel Holásek: Zlomky, řeči, dialogy II. – přednáška z cyklu Akademie volného času.

Bohužel již tradičně připojujeme, že uvedené akce se budou konat pouze za příznivé epidemiologické situace. Sledujte aktuální informace na našich webových https://www.knihovna-uo.cz/ a facebookových stránkách https://www.facebook.com/knihovna.uo.

Těšíme se na viděnou!

Návod na stahování e-knih

Jak si půjčit e-knihu

 • půjčit si můžete až 2 knihy na max. 21 dní
 • e-knihu si lze stáhnout do čtečky e-Reading.cz nebo do zařízení (mobilu, tabletu) s Androidem

 1. nejdříve se zaregistrujte na www.palmknihy.cz – zde použijte email, který máte nastavený u svého účtu v knihovně
 2. na Google Play si najděte aplikaci eReading.cz a nainstalujte si ji do svého mobilu, tabletu
 3. přihlaste se do svého účtu na www.knihovna-uo.cz a vyberte si z katalogu knihu, kterou si chcete půjčit jako e-knihu, zvolte „Vypůjčit e-knihu“
 4. přihlaste se do mobilní aplikace eReading.cz a zvolte záložku Online a na aktualizaci
 5. klikněte na obálku knihy

Výdejní okénko pro předem objednané knihy

Vážení čtenáři,
nouzový stav byl prodloužen do 31. března a stále trvá 5. stupeň protiepidemického systému PES. Knihovny tak mohou půjčovat dokumenty jen ve výdejním okénku.
Budeme vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte e-mail knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Požadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout ve výdejním okénku u služebního vchodu knihovny (prosím zvoňte – zvonek se nachází vpravo od dveří pod poštovní schránkou). Zde můžete knihy i vrátit.

Toto „výdejní okénko“ je otevřeno každý pracovní den od 9 do 15,30 hod.

Výpůjčky, které máte doma, Vám prodlužujeme do 7. 4. 2021.

Vaše Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Výdejní okénko březen 2021

Program knihovny v březnu 2021

Vážení čtenáři, únorových dnů je před námi sotva na prstech jedné ruky, proto se inspirujte nabídkou akcí, které pro vás chceme uspořádat v březnu – MĚSÍCI ČTENÁŘŮ:

3. 3. – 18 hod. – Robert Šlachta – beseda a autorské čtení.

10. 3. – 18 hod. – Kateřina Hájková: Bůh po Osvětimi – přednáška z cyklu Akademie volného času.

11. 3. – 16 hod. – Pohádkové předčítání – čtení a tvoření pro děti do 8 let. Je nutné se přihlásit na dětském odd. nebo na čísle 737 205 228.

17. 3. – 17 hod. – vernisáž výstavy Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán.

17. 3. – 18 hod. – Rudolf Krautschneider: Plavba světovými oceány – přednáška z cyklu Akademie volného času.

24. 3. – 18 hod. – Petra Procházková: Kam kráčí Bělorusko? – přednáška přední české novinářky.

Uvedené akce se budou konat pouze za příznivé epidemiologické situace. Sledujte aktuální informace na našich webových https://www.knihovna-uo.cz/ a facebookových stránkách https://www.facebook.com/knihovna.uo.

Těšíme se na viděnou!

Díla nedostupná na trhu - Národní digitální knihovna

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

Vstup do Národní digitální knihovny: https://ndk.cz

Zvolte vpravo nahoře Přihlásit. Zaškrtněte souhlas s podmínkami užívání služby a pak zvolte Přihlásit knihovním účtem/eduID. Vyberte pak ze seznamu Městská knihovna Ústí nad Orlicí a přihlaste se stejným uživatelským jménem a heslem, jako když se přihlašujte do čtenářského konta v naší knihovně.

Co jsou to díla nedostupná na trhu? Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

 • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010.
 • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.
 • NDK-DNNT nyní (2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

Prodloužení nouzového stavu

Vážení čtenáři,
nouzový stav byl prodloužen do 28. února a stále trvá 5. stupeň protiepidemického systému PES. Knihovny mohou půjčovat dokumenty jen ve výdejním okénku.
Budeme vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte e-mail knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Požadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout ve výdejním okénku u služebního vchodu knihovny (prosím zvoňte – zvonek se nachází vpravo od dveří pod poštovní schránkou). Zde můžete knihy i vrátit. Toto „výdejní okénko“ je otevřeno každý pracovní den od 9 do 15,30 hod.
Výpůjčky, které máte doma, Vám prodlužujeme do 1. 3. 2021.

Vaše Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Program knihovny v únoru 2021

Vážení čtenáři,

současné počasí velmi přeje zimním radovánkám. Přesto je možné, že pocítíte potřebu kulturní akce, zejména pokud nám to již epidemiologická situace dovolí. Na které tedy můžete zamířit do knihovny v únoru?

10. 2. v 18 hod. – Pavel Holásek: Zlomky, řeči, dialogy II. – přednáška z cyklu Akademie volného času.

17. 2. v 16 hod. – Trnkova zahrada – předčítání a tvoření je vhodné pro děti do 8 let; prosíme o 10 Kč na materiál, na pohádku je potřeba se předem přihlásit na dětském odd. nebo na telefonu 737 205 228.

17. 2. v 17 hod. – vernisáž výstavy: Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán.

17. 2. v 19 hod. – Rudolf Krautschneider: Plavba světovými oceány – přednáška z cyklu Akademie volného času.

15. – 21. února jsou jarní prázdniny – pokud bude knihovna v běžném provozu, pak dětské oddělení bude otevřeno v po – pá od 9 do 14 hod.

Uvedené akce se uskuteční v případě příznivé epidemiologické situace. Sledujte aktuální informace na našich webových https://www.knihovna-uo.cz/ a facebookových stránkách https://www.facebook.com/knihovna.uo.

Těšíme se na viděnou!

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021