Aktuální informace

Český den proti rakovině

Letos se naše knihovna připojuje k celonárodní sbírce Český den proti rakovině. Od 10. 5. do soboty 13. 5. bude v půjčovně pro dospělé jedno z prodejních míst, kde si budete moci zakoupit kytičku měsíčku lékařského a přispět tak na boj proti rakovině.

Program knihovny v květnu 2023

V květnu vás srdečně zveme do knihovny na tyto akce:

4. 5. od 16 hod. – O přátelství – S knížkou Jeden za všechny, všichni za jednoho Po pohádce si opět něco pěkného vytvoříme. Tak neváhejte, děti, a přijďte! Akce je vhodná pro děti do 8 let. Prosíme o příspěvek 20 Kč na materiál.

10. 5. od 16 hod.- Japonská manga – Máte rádi manga nebo se o nich chcete něco dozvědět. Přijďte k nám do knihovny. Dozvíte se, jak ji číst, jak se dělí i něco ze života autorů a autorek mangy. Můžete si přinést i svojí oblíbenou mangu a budeme si vzájemně doporučovat oblíbené knížky.

15. 5. od 10 hod. – Bookstart Mini – setkání maminek nad kávou a dětskou literaturou, na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

15. 5. od 16 hod. – Bookstart Junior – setkání maminek nad kávou a dětskou literaturou, na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

16. 5. od 16 hod. – Dílna moderní výšivky – Vyšívání trochu jinak, volněji, moderněji. Přijďte si s námi vytvořit obrázek na tašku, triko nebo jiný doplněk. Můžete si přinést kousky látek, zajímavý obrázek či kousek vlny. V kurzovném 100 Kč je zahrnuta i cena vyšívacího rámečku. Prosím přihlaste se nejpozději do 10.5. Bez včasného přihlášení cena 150 kč.

18. 5. v 15:30–16:30 – Čtenářský klub ZaBOOKem Junior – Bude probíhat čtvrté setkání čtenářského klubu ZaBOOkem. Téma zatím není známé, protože se bude domlouvat individuálně ve skupině s dětmi. Jestli máte zájem být součástí klubu a jste ve věku 10–13 let, tak neváhejte a přijďte. Těšíme se na Vás! Prosíme o příspěvek 20 Kč na materiál.

24. 5. od 18 hod. – Doc. PhDr. Marie Macková, PhD.: Království bez soli – přednáška z cyklu Akademie volného času

31. 5. od 15 hod. – Odpoledne deskových her – Přijďte si s námi zahrát vaše i naše oblíbené deskové hry. Akce je vhodná pro všechny milovníky deskovek ve věku od 0–99 let.

VÝSTAVA:

Kouzlo starých pohlednic

3. 5. – 30 .6. 2023

vernisáž středa 3. května 2023 v 17,30 hod.

6. dubna - Velikonoční prázdniny

Upozorňujeme čtenáře, že ve čtvrtek 6. 4. mají děti prázdniny, tudíž bude dětské oddělení otevřeno prázdninově – od 9 do 14 hod.

Provozní doba knihovny během Velikonoc

Milí čtenáři a návštěvníci knihovny, během Velikonoc – 7., 8. a 10. 4. bude knihovna uzavřena. Přejeme příjemné sváteční dny.

Program knihovny v dubnu 2023

Vážení čtenáři, v dubnu Vás zveme do knihovny na tyto akce:

3. 4. – 10 hod. – Bookstart Mini – téma Velikonoce – na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

3. 4. – 16 hod. – Bookstart Junior – téma Velikonoce – na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

12. 4. – 16 hod. – Jarní příběh s prvky arteterapie – Přijďte na lekci s prvky arte technik na motivy jarního příběhu. Akce je vhodná pro děti 6–10 let, které budou při lekci bez rodičů, aby se mohly soustředit a plně se zapojit do pohádky. S sebou si vezměte oblečení, které se může zašpinit. Prosíme o příspěvek 20 kč na materiál.

12. 4. – 18 hod. – Pavel Holásek: Antropocén (Doba lidová) – přednáška z cyklu Akademie volného času

18. 4. – 14 – 15 hod. – Jom-ha-šoa – veřejné čtení jmen obětí holocaustu

19. 4. – 16 hod. – Čtení jarní pohádky s tvořením – Tentokrát si přečteme jarní pohádku. Po pohádce si opět něco malého vytvoříme. Tak neváhejte, děti, a přijďte! Akce je vhodná pro děti do 8 let. Prosíme o příspěvek 20 kč na materiál.

20. 4. – 15 hod. – Odpoledne deskových her – Přijďte si s námi zahrát vaše i naše oblíbené deskové hry. Akce je vhodná pro všechny milovníky deskovek ve věku od 0–99 let.

27. 4. – 15,30–16,30 – Čtenářský klub ZaBOOKem Junior – Bude probíhat třetí setkání čtenářského klubu ZaBOOkem. Téma zatím není známé, protože se bude domlouvat individuálně ve skupině s dětmi. Jestli máte zájem být součástí klubu a jste ve věku 10–13 let, tak neváhejte a přijďte. Těšíme se na Vás! Prosíme o příspěvek 20 kč na materiál.

VÝSTAVA:

Z oka do oka

do 30. 4. 2023

Výstava Výtvarného oboru ZUŠ J. Kociana

UPOZORNĚNÍ:

O Velikonocích – 7.4., 8. 4. a 10.4. 2023 bude Městská knihovna uzavřena

Voucher na 2 e-knihy zdarma

Je tady opět Březen – měsíc čtenářů, a protože chceme podpořit tuto krásnou akci, která ukazuje, že čtení sluší každému. Podařilo se nám získat od nakladatelství Jota dvě e-knihy zdarma pro Vaše čtenáře.

První je titul Bláto, pot a slzy. Je to autobiografie Beara Gryllse, britského dobrodruha, spisovatele a moderátora, který proslul svým dobrodružným pořadem na stanici Discovery Channel, v knize se například dočtete o jeho výstupu na Mount Everest, který zdolal už ve svých 23 letech.

Druhý titul pravděpodobně ocení hlavně romantické duše. Kniha Spolubydlící od oblíbeného spisovatelského dua Christina Lauren je humorný román o fingovaném sňatku z New Yorku.

Banner s postupem, jak si e-knihy stáhnout můžete nasdílet ve své knihovně, na sociální sítě a zkrátka všude, kde si ho všimne co nejvíce lidí a dárek využijí. Voucher lze sdílet i mezi rodinou či přáteli, čímž může dojít k motivaci a noví čtenáři se registrují do Vaší knihovny, anebo si eVýpůjček všimnou i ti, kteří se je zatím zdráhali vyzkoušet. E-knihy zůstanou v knihovničce natrvalo, nejedná se tedy o běžnou eVýpůjčku.

Program knihovny v březnu 2023

Březen – Měsíc čtenářů 2023. Zpátky do knihoven.

Vážení čtenáři, v březnu Vás zveme do knihovny na tyto akce:

8. 3. v 16 hod. – Hana Brodníčková: Děti jako dar – pěstounství jako cesta k sobě…- koná se na hudebním oddělení

13. 3. v 10 hod. – Bookstart mini – Karneval pohádkových postav – na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

13. 3. v 16 hod. – Bookstart junior – Karneval pohádkových postav – na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

15. 3. v 16 hod.- Hrajeme si s loutkovým divadélkem – Tentokrát vám zahrajeme pohádku O koblížkovi. Po pohádce si opět něco malého vytvoříme. Tak neváhejte, děti, a přijďte! Akce je vhodná pro děti do 8 let. Prosíme o příspěvek 20 kč na materiál. V případě velkého zájmu zahrajeme divadélko i dvakrát, aby všechny děti pěkně viděly:-)

15. 3. v 18 hod. – Hynek Skořepa : Za inspirací do pralesa aneb přirozený les nadějí ochranářů i lesníků – přednáška z cyklu Akademie volného času

16. 3. od 9 – 12 hod. – Jak na tablet a chytrý telefon – vzdělávací seminář pro seniory

16. 3. od 13 – 16 hod. – Jak na tablet a chytrý telefon – vzdělávací seminář pro seniory

17. 3. od 18 do 20 hod. – Večer s Andersenem
Jako každý rok zveme všechny předškoláky, prvňáky a druháky na akci s názvem Večer s Andersenem. Jde o večer se čtením, tvořením a zajímavými hrami. Letos vás bude večerem provázet příběh z galské vesnice. Akce je omezena celkovým počtem dětí, proto neváhejte a hlaste se na tereza.drobna@knihovna-uo.cz, 737 205 228.

23. 3. od 16 hod. – Tvoříme v knihovně- Přijďte si k nám uspokojit vaši uměleckou duši a vyzkoušet techniku plstění jehlou za sucha. Akce je vhodná pro všechny od 12 do 99 let. Prosíme o příspěvek 50 kč na materiál.

31. 3. od 18 hod. – 1. 4. do 9 hod. – Noc s Andersenem
Milé děti, zveme vás jako každý rok na akci s názvem Noc s Andersenem. Jde o večer se čtením, tvořením, zajímavými hrami a hlavně přespáním v knihovně. Letos vás bude večerem a nocí provázet příběh z galské vesnice. Z kapacitních důvodu je nutné splnit alespoň jednu z našich nově vyhlášených výzev, které jsou uvedeny na našich webových stránkách nebo na facebooku. Tak neváhejte a mrkněte se na https://knihovna-uo.cz/; https://www.facebook.com/knihovna.uo. Akce je určena dětem od 3.–6. třídy.

UPOZORNĚNÍ:

6. 3.–12. 3. 2023 – Jarní prázdniny

Otevírací doba na dětském oddělení bude v těchto dnech vždy od 9:00–14:00.

VÝSTAVA:

Z oka do oka

1. 3 – 30. 4. 2023

Výstava Výtvarného oboru ZUŠ J. Kociana

Vernisáž – 1. 3. v 17,30 hod.

Noc s Andersenem 2023

Večer s Andersenem

Nové soutěže na dětském oddělení

Program knihovny v únoru 2023

Vážení čtenáři, v únoru Vás zveme do knihovny na tyto akce:

6. 2. v 10 hod. – Bookstart mini – Valentýnské setkání – láska a přátelství v dětské literatuře – na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

6. 2. v 16 hod. – Bookstart junior – Valentýnské setkání školkových dětí – láska a přátelství v dětské literatuře – na akci je nutné se přihlásit ve FB skupině nebo na mailu iveta.sedova@knihovna-uo.cz

9. 2. v 16 hod. – Dramapohádka – Přijďte na lekci s prvky drama technik na motivy známé pohádky O Popelce. Akce je vhodná pro děti 3–6 let, které budou při lekci bez rodičů, aby se mohly soustředit a plně se zapojit do pohádky.

15. 2. v 18 hod. – Rostislav Staněk: Jižní Sudán – mladý a neklidný – přednáška z cyklu Akademie volného času

23. 2. v 15:30–16:30 – Klub zaBOOKem Junior

23. 2. v 17:00–18:00 – Klub zaBOOKem Teenage

Bude probíhat druhé setkání čtenářského klubu zaBOOkem. Téma zatím není známé, protože se bude domlouvat individuálně ve skupině s dětmi.

Soutěže pro všechny čtenáře z dětského oddělení od 1. 2. do 30. 5.

Knižní výzvu máme úspěšně za sebou a tak se intenzivně připravujeme na druhé pololetí školního roku.

Od 1.2. 2023 do 30.5. 2023 budou probíhat hned dvě nové soutěže. První z nich je literární a druhá výtvarná.

V literární soutěži mají čtenáři za úkol napsat krátký příběh na 400 až 500 slov (zhruba 2 A4). Tento příběh musí začít větou: V KNIHOVNĚ JSEM NAŠEL TAJEMNOU ZAPRÁŠENOU KNIHU… Na každého soutěžícího čeká na dětském oddělení malá odměna a odborná porota složená ze dvou spisovatelek a učitelky českého jazyka vyberou vítěze každé ze tří kategorií dětského oddělení, který získá roční půjčovné zdarma.

Ve výtvarné soutěži čeká na účastníky úkol vytvořit plakát velikosti A3 na téma REKLAMA NA KNIHOVNU. Plakát musí obsahovat obrázek, název naší knihovny a slogan, který přiláká staré i nové čtenáře k vypůjčkám. Pro všechny zúčastněné čeká na dětském oddělení malá odměna a všechny plakáty budou vyvěšeny v rámci výstavy v knihovně.

VÝSTAVA:

do 25.2.2023

Tavení skla dřevem

reportážní fotografie pana Miroslava Holči

UPOZORNĚNÍ:

3. 2. jsou pololetní prázdniny – dětské oddělení bude otevřeno od 9 do 14 hod.

Změna výše registračních poplatků

Vážení čtenáři,

od 1. 1. 2023 dochází v naší knihovně ke změně výše registračních poplatků
dospělí čtenáři – 190 Kč
děti, studenti, důchodci – 130 Kč

 – poplatek za meziknihovní výpůjční službu – 70 Kč za dokument

Program knihovny v lednu 2023

Vážení čtenáři, i v novém roce pro vás chystáme různé akce. Na které vás zveme v lednu 2023?

9. 1. v 10 hod. – Bookstart Mini – setkání maminek a předškolkových dětí nad kávou a dětskými knihami. Hlaste se na mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz nebo ve fb skupině.

9. 1. v 16 hod. – Bookstart Junior – setkání maminek a školkových dětí nad kávou a dětskými knihami. Hlaste se na mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz nebo ve fb skupině.

11. 1. v 18 hod. – Bohumír Dragoun: Záhadný život i život posmrtný Magdaleny Grambové – zakladatelky krajkářství ve Vamberku. Přednáška z cyklu Akademie volného času.

19. 1. od 16 hod. – Hrajeme si s loutkovým divadélkem. Tentokrát Vám zahrajeme pohádku O Sněhurce. Po pohádce nás bude čekat malé tvoření. Tak neváhejte, děti, a přijďte! Akce je vhodná pro děti do 8 let. Prosíme o příspěvek 20 kč na materiál.

26. 1. v 15,30 – 16,30 – Čtenářský klub zaBOOKem Junior – tentokrát s Harrym Potterem. Pro děti ve věku 10–13 let.

26. 1. v 17 –18 hod. – Čtenářský klub zaBOOKem Teenage – tentokrát s Harrym Potterem. Pro děti ve věku 14–18 let.

Milí mladí čtenáři, čtenářky, zveme Vás do našeho nově vznikajícího čtenářského klubu zaBOOKem. zaBOOKem se budeme scházet jednou za měsíc a vždy se zaměříme na nějakou naši nebo vaši oblíbenou knihu či téma. Něco si o ní povíme, zahrajeme si kvíz či nějakou hru. Od 15:30 do 16:30 se sejdeme s dětmi ve věku 10–13 let. Od 17:00 do 18:00 se sejdeme s teenagery ve věku 14–18 let. Tak neváhejte a registrujte se na tereza.drobna@knihovna-uo.cz

VÝSTAVA:

od 2.1.2023 do 25.2.2023

Tavení skla dřevem

reportážní fotografie pana Miroslava Holči

Vernisáž proběhne ve středu 11. ledna v 17 hod.

Akademie volného času 2023

I v roce 2023 přicházíme s novými přednáškami z cyklu Akademie volného času:

Začátek vždy ve středu v 18 hodin.

11.1. Bohumír Dragoun: „Záhadný život i život posmrtný Magdalény Grambové – zakladatelky krajkářství ve Vamberku“

15.2. Rostislav Staněk : „Jižní Súdán – mladý a neklidný"

15.3. Hynek Skořepa: „Za inspirací do pralesa  aneb přirozený les nadějí ochranářů i lesníků“

12.4. Pavel Holásek: „Antropocén (Doba lidová)“

24.5. Marie Macková: „Království bez soli“

14.6. František Musil: „Jan Amos Komenský a Brandýs nad Orlicí“

4.10. Martin Hovad: „Hledání tajemství Ohnivého draka“

23.11. Kateřina Hájková: „Winston Churchill a Židé“

Program knihovny v prosinci 2022

Milí čtenáři, adventní a vánoční doba je před námi. Nechte si ji zpříjemnit naším prosincovým programem:

1.12. 16:00 – 18:00 Adventní čtení a tvoření

Přijďte si k nám s dětmi poslechnout pohádku O neposlušných kůzlátkách, kterou si zahrajeme s malým divadélkem. Po pohádce nás bude čekat malé adventní tvoření. Akce je vhodná pro děti do 8 let. Prosíme o příspěvek 20 Kč na materiál.

7. 12. 16:00 – 17:00 Muzikopohádka

Přijďte na lekci s prvky muzikotechnik na motivy dětské knihy Děťátko se narodilo. Akce je vhodná pro děti 4–8 let, které budou při lekci bez rodičů, aby se mohly soustředit a plně se zapojit do pohádky.

8. 12. v 16 hod. – Pavel Havlíček: Rusko-ukrajinský konflikt a situace na Ukrajině. Ve spolupráci s Asociací pro mezinárodní otázky. Na hudebním oddělení knihovny.

12. 12. v 10 hod.- Bookstart Mini – Vánoční čtení a tvoření s předškolkovými dětmi. Hlaste se na mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz nebo ve fb skupině.

12. 12. v 16 hod. – Bookstart Junior – Vánoční čtení a pečení se školkovými dětmi. Hlaste se na mail iveta.sedova@knihovna-uo.cz nebo ve fb skupině.

14.12. 15:00 – 18:00 Vánoční knihovnické perníčkování

Přijďte si s námi ozdobit naše domácí perníčky, u kterých si poslechneme tradiční české pohádky, jako je třeba O perníkové chaloupce. Akce je vhodná pro děti do 14 let. Prosíme o příspěvek 20 kč na materiál.

21.12. 15:00 – 18:00 Vánoční odpoledne deskových her

Přijďte si s námi zahrát vaše i naše oblíbené deskové hry. Akce je vhodná pro všechny milovníky deskovek.

VÝSTAVA :

1. 11. – 31. 12. 2022

Tváře kolem nás

Kresby Kláry Vaníčkové

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021