Aktuální informace

ZMĚNA KONÁNÍ PŘEDNÁŠKY!

Vážení čtenáři,

ze zdravotních důvodů přednášejícího je přednáška Pokus Evropy o kolektivní sebevraždu přesunuta z 11. června na středu 17. září v 18:00.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás!

Provozní doba knihovny od 1. 7. do 31. 8. 2014

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny,

během letních prázdnin od 1. 7. do 31. 8. 2014 bude upravena provozní doba knihovny.

Oddělení pro dospělé – pondělí 9 – 14, úterý 9 – 18, středa 9 – 14, čtvrtek 9 – 14, pátek 9 – 18.

Oddělení pro děti – pondělí – zavřeno, úterý – pátek 9 – 14.

Zvuková knihovna otevřena na základě domluvy – tel. 737 205 228 či 737 205 222, e-mail veronika.tomanova@knihovna-uo.cz.

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Knihovna v Knapovci opět otevřena!

Chtěli bychom Vás informovat, knihovna v Knapovci je po rekonstrukci budovy opět otevřena, a to každou sobotu od 13 do 16 hodin!

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Videozáznamy z přednášek

Nabízíme Vám možnost zhlédnout záznamy přednášek, které se konaly v naší knihovně. Najdete je zde nebo na našem Youtube kanálu.

Přerušení dodávky elektřiny

Vážení čtenáři,

chtěli bychom Vás informovat, že v úterý 20. května od 11:30 do 15 hodin bude v knihovně přerušena dodávka elektrického proudu.

Knihovna zůstane otevřena, počítejte ale prosím s tím, že nebudou funkční počítače – internet, vyhledávání v katalogu.

Vracení a půjčování bude možné.

Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vaši návštěvu!

Provozní doba knihovny 8. - 10. května 2014

Oddělení pro dospělé

čtvrtek 8. května – zavřeno, pátek 9. května – 9 –18 hod., sobota 10. května – 9 – 11 hod.

Dětské oddělení

čtvrtek 8. května – zavřeno, pátek 9. května – 12:30 – 17:30 hod., sobota 10. května – zavřeno

Těšíme se na Vás v knihovně!

Nové deskové hry v našem fondu

Vážení čtenáři,

zakoupili jsme do našeho fondu nové deskové hry, které budou k zapůjčení po 13. květnu. Tento den srdečně zveme děti od 7 do 12 let na Odpoledne deskových a karetních her, kde si hry mohou vyzkoušet. Na akci je nutné vyplnit přihlášku na Dětském oddělení.

Těšíme se na Vás v knihovně!

Záznam přednášky J. Šiklové

23. dubna se v naší knihovně konala přednáška socioložky Jiřiny Šiklové na téma její nové knihy Vyhoštěná smrt. Záznam celé přednášky si můžete pustit zde.

Na webu Orlického deníku najdete také článek a fotografie.

Foto Michal Horák

Foto Michal Horák

Půjčte si u nás tašku!

Máte plnou náruč knih a nevíte, jak je odnést domů? Půjčte si od nás látkovou tašku – jsou k dispozici na vyžádání u služby.

Za dobrý nápad a ušití látkových tašek do knihovny moc děkujeme naší čtenářce paní Ivance Ryšavé!

Nová kniha - Korespondence V. Havla

Naše knihovna dostala darem od paní Jiřiny Šiklové zajímavou knihu Václav Havel – František Janouch: Korespondence 1978–2001.

Vzájemná korespondence Václava Havla a Františka Janoucha představuje dosud ojedinělý pramen k poznání tuzemské protikomunistické opozice let 1977–1989. V tomto období se formovala okolo Václava Havla a dalších představitelů československého disentu činnost Charty 77, kterou ze zahraničí významně podporoval a zajišťoval m.j. i český emigrant – jaderný fyzik František Janouch, jenž v roce 1978 založil Nadaci Charty 77 a od té doby je jejím předsedou. Dopisy, putující nejrůznějšími cestami zpravidla mezi Prahou či Hrádečkem a švédským Stockholmem či Björknäsem, zachycují nejen vznik osobního vztahu mezi oběma pisateli a jejich vzájemnou přátelskou a tvůrčí podporu, ale také praktický rozměr této podpory: administrativní záležitosti, pracovní pokyny, zprostředkovávání kontaktů, nákupy technického vybavení – počítačů, videokamer, magnetofonů, digitálních radií či finančních podpor, jež byly pronásledovaným v socialistické vlasti ze zahraničí poukazovány. Přes 210 shromážděných dokumentů shrnuje všechnu dosud známou korespondenci z let do roku 1989. V příloze pak čtenář nalezne několik ukázek dopisů z období po roce 1989, které dokumentují výrazné společenské ale i osobní změny, k nimž u nás v posledních šestnácti letech došlo. Dokumenty, které jsou malými dějinami Charty 77 a v případě Václava Havla dalším souvislým vydáním jeho dopisů (po Dopisech Olze, 1985), ukazují také technickou proměnu každodenní práce a přístupu k informacím ve druhé polovině 20. století: setkáváme se s celou řadou dokumentů – od ručně psaných, přes strojopisné po dopisy psané na počítačích či posléze zprávy faxové a e-mailové. Základem vydání je archiv (dnes mj. rovněž elektronický) Františka Janoucha, který knihu edičně připravil a opatřil doslovem.

Kniha je k dispozici k zapůjčení v našem fondu

Starší rámečky - prosba

Máte doma starší rámečky (velikost A4 a větší) a je vám je líto vyhodit? Rádi si je od vás vezmeme. S novým obsahem si je můžete přijít prohlédnout v sobotu 7. června, kdy v knihovně plánujeme „Den otevřených dveří“.

Vítězství v soutěži Biblioweb

Po dvouleté přestávce se naše knihovna opět přihlásila do soutěže o nejlepší webové stránky knihovny – Biblioweb. V naší kategorii knihoven v městech s 14 000 až 30 000 obyvateli jsme zvítězili a taktéž jsme si odnesli cenu Blind Friendly Web za přístupnost stránek pro zrakově postižené uživatele.

BIBLIOWEB 2014

Tisková zpráva

15. ročník soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven

Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již patnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Ve dnech 17.2.2014 až 9.3.2014 zhodnotila odborná porota ve složení Ing. Aleš Brožek ze Severočeské vědecké knihovny v Ústí nad Labem (předseda poroty), Ing. Pavel Cimbálník z Městské knihovny v Přerově, Mgr. Andrea Fojtů z Ústavu výpočetní techniky Univerzity Karlovy v Praze, Ing. Jan Kaňka z Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně a Stanislava Kavanová z Městské knihovny v Jevíčku webové stránky 41 veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže BIBLIOWEB.

Testování přístupnosti stránek pro handicapované uživatele tradičně zajistil Mgr. Radek Pavlíček z TyfloCentra Brno, o.p.s., se svými spolupracovníky. Hodnocení proběhlo dvoukolově. Sítem 1. kola, v němž se testovalo splnění základních znaků čtyř ze sedmi kritérií a vystavení online katalogu, prošly webové stránky 30 knihoven.

Ve 2. kole bylo hodnoceno žádným až deseti body šest kritérií: kvalita obsahu stránek, design stránek, možnosti komunikace stránek s uživatelem (formuláře na psaní do knihovny, na objednávání novinek, online předregistrace, rezervace a prodlužování dokumentů), použití technologií Web 2.0 (OPAC 2.0, RSS, blog, facebook, wiki, sdílení obrazových dat apod.) na stránkách, kvalita písemné koncepce webu a přístupnost stránek pro handicapované uživatele. Za aktuálnost (7. kritérium) se mohlo získat 0 až 6 bodů, takže maximum bodů od jednoho hodnotitele bylo 66. Celkem tedy mohla knihovna docílit až 330 bodů.

• V kategorii odborných knihoven a knihoven v obcích** nad 30 tisíc obyvatel** zvítězila Městská knihovna v Praze se ziskem 270,5 bodů (třetí nejvyšší počet), na druhém a třetím místě skončila Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě a Národní technická knihovna v Praze se shodným počtem 248,5 bodu.

• V kategorii knihoven v obcích od 14 001 do 30 000 obyvatel byla nejúspěšnější Městská knihovna v Ústí nad Orlicí s 291 body (absolutní vítěz) před Městskou knihovnou v Litvínově (275,5 bodu) a Masarykovou veřejnou knihovnou ve Vsetíně (259 bodů).

• V kategorii knihoven v obcích do 14 tisíc obyvatel si vítězství odnesla Místní knihovna Radotín (252 bodů a 6. místo v celkovém pořadí) před Městskou knihovnou v Rokycanech (240,5 bodu) a Městskou knihovnou ve Frenštátě pod Radhoštěm (230,5 bodu).

Celkové pořadí ovlivnilo kritérium, jímž se zjišťovalo, zda jsou stránky přístupné pro handicapované uživatele podle českých Pravidel přístupnosti a WCAG 2.0.

TyfloCentrum Brno, o.p.s. vyhodnotilo jako nejlepší webové stránky Městské knihovny v Ústí nad Orlicí. Jako jediná neztratila ani bod a po právu byla oceněna zvláštní cenou „nejlepší bezbariérový web knihovny“.

Letos podesáté hodnotila stránky soutěžících knihoven i laická veřejnost, která měla možnost hlasovat prostřednictvím speciálních webových stránek. Vítězem se stala Místní knihovna Veselice, která získala 1134 hlasů.

Slavnostní předání cen BIBLIOWEB 2014 se uskutečnilo 7.4.2014 na konferenci ISSS 2014. Ceny ve formě poukázek na nákup informačních technologií vítězným knihovnám věnovala Asociace krajů ČR, Pardubický kraj, Jihomoravský kraj a Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR.

Fotografie z předávání cen najdete zde.

Diplom soutěže Biblioweb

Knihovna v Českých Libchavách v novém

Ke konci minulého roku se Obecní knihovna v Českých Libchavách dočkala nové místnosti. Obec ji vybavila novými regály a počítačem. Ten jsme doplnili čtečkou čárových kódů, všechny knihy opatřili kódem a díky programu Clavius REKS nyní knihovnice paní Ludmila Šaldová půjčuje knihy čtenářům elektronicky. Knihovna je otevřena ve středu od 16 do 18 hodin a nabízí 849 knih z vlastního kmenového fondu a knihy z výměnných souborů knih z Městské knihovny v Ústí nad Orlicí (240 knih ročně).
Děkujeme vedení obce za vstřícnost, knihovnici za obětavou pomoc a knihovně přejeme hodně spokojených čtenářů.

Jiřina Šiklová - Vyhoštěná smrt

Srdečně Vás zveme na přednášku a besedu Jiřiny Šiklové ke knize Vyhoštěná smrt, a to 23. dubna od 18 hod. v naší knihovně.

Těšíme se na Vás!

Velikonoční prázdniny - provozní doba

Během velikonočních prázdnin 17. a 18. dubna bude Dětské oddělení otevřeno od 9 do 17:30 hod.

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021