Aktuální informace

Newsletter knihovny

Milí čtenáři,

rozhodli jsme se Vám umožnit sledovat aktuality z naší knihovny v zase o něco atraktivnější formě a na světě je první číslo newsletteru Knihovnické novinky. V plánu je vydávání čtyř až pěti čísel ročně, dokument je pak možné (i zpětně) zhlédnout na serveru IssuuKN1

O každém vydaném čísle budete samozřejmě informováni, jak zde na webových stránkách knihovny a dalších našich komunikačních kanálech, tak i přímo na e-mailovou adresu, kterou máte uvedenou jako kontaktní. Pokud by Vás snad příjem těchto informací obtěžoval, nebojte se ozvat, příště Vám již odkaz na newsletter nepřijde.

A co Vás tedy v aktuálním čísle čeká? Praktické informace ohledně letního provozu knihovny, pozvánka na naše prázdninové aktivity a naťuknutí podzimních plánů.

Vaše Knihovna

Záznam přednášek Akademie volného času

Milí příznivci Akademie,

jarní semestr se nachýlil ke svému konci a nový cyklus naší knihovny pořádaný ve spolupráci se Senior klubem při CSP UO má za sebou pět úspěšných přednášek.

Jelikož se všechny setkaly s velikým ohlasem, a jak účastníci vědí, často byly řečeny věci nezopakovatelné, jsme velice rádi, že máme všechny lekce zdokumentované. Na našem blogu na serveru Posterous jsou dostupné jejich zvukové záznamy a fotografie ke zhlédnutí či stažení.

Budeme se s Vámi těšit na viděnou v podzimním semestru, kdy nás čekají následující přednášky:

Program Akademie volného času – podzim 2011
21. 9. 2011 18:00 doc. PhDr. Marie Macková, Ph.D.: Ti, o kterých se nemluví. Žlutický – Zizius – Král
19. 10. 2011 18:00 Josef Havel: Ústečtí rodáci na válečném nebi, II: J. Bohdan Mikuláštík
23. 11. 2011 18:00 prof. PhDr. František Musil, CSc.: Kapitoly z dějin Kladska

Hezké prázdniny přeje Knihovna.

Prázdninová provozní doba

Uvedená provozní doba se týká období letních prázdnin – tedy od 1. 7. 2011 do 31. 8. 2011.

Oddělení pro dospělé
pondělí zavřeno
úterý, pátek 9 – 18 hod
středa, čtvrtek 9 – 14 hod
sobota zavřeno
Oddělení pro děti
úterý – pátek 9 – 14 hod
sobota zavřeno

Vznik textilního továrního průmyslu

avč

Vrcholná kolonizace Podorlicka a počátky města Ústí nad Orlicí

Srdečně zveme na další lekci z cyklu Akademie volného času, přednášet tentokrát bude významný český historik a vysokoškolský profesor Prof. PhDr. František Musil, CSc.

Prázdninové pondělky v knihovně

ppk

Ke stažení: Přihláška

Velikonoce v knihovně - fotogalerie

Na Zelený čtvrtek byl v knihovně připraven poutavý program nesoucí se v duchu Velikonoc. Účastníky čekalo povídání, čtení i tvoření na dané téma.

Na našem webu je k dispozici fotogalerie z akce.

Velikonoční prázdniny v knihovně

21. a 22. dubna 2011 bude z důvodu velikonočních prázdnin změněna provozní doba dětského oddělení. V těchto dnech se na Vaši návštěvu budeme těšit v době od 9 do 14 hodin. Mimo tento čas bude možné dětské knihy vrátit v hlavní půjčovně.

Rádi bychom Vás také pozvali na akci Velikonoce v knihovně, která se koná na Zelený čtvrtek:

velikonoce

Noc s Andersenem - fotogalerie

Tradiční Noc s Andersenem se v naší knihovně konala již pojedenácté. Letos u nás nocovalo 18 dětí, tři dospělí a dvě pohádkové víly. Program jsme pracovně nazvali „znovuobjevení pohádky“. Snažili jsme se dětem zprostředkovat kouzlo pravých krásných pohádek.

Do pohádkování samozřejmě patřila i noční cesta, kde víla pomohla dětem při cestě po světýlky označené trase do altánku. Tam předla na skutečném kolovratu víla pohádka.

Děti si vytvořily krásné tašky pomocí textil. barev a přírodních razítek. Domů si též odnesly kouzelný oříšek a maličký květináč. V oříšku byla skryta semínka, která si děti budou pěstovat.

Akce je samozřejmě zdokumentovaná ve fotogalerii.

Biblioweb 2011 - výsledky

V soutěži o nejlepší webové stránky knihoven Biblioweb 2011 jsme již posedmé získali skvělý výsledek – 1. místo v kategorii měst s 3 až 20 tisíci obyvateli.

biblioweb

Podrobné výsledky naleznete na stránkách soutěže.

Můžete si prohlédnout také fotografie z předávání cen, které se uskutečnilo v pondělí 4. 4. 1011 v rámci konference ISSS v Hradci Králové.

Ocenění si velmi vážíme a bereme jej jako závazek k udržování stejně vysoké kvality našeho webu i v následujících letech.

Děkujeme také všem, kteří nám dali svůj hlas ve veřejném hlasování.

Vyhlášení Čtenáře roku 2010 a vítězů Čtenářské ligy

V úterý 29. března 2011 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení Čtenáře roku 2010 a vítězů prvního ročníku Čtenářské ligy za účasti starosty města Ústí nad Orlicí, pana Petra Hájka.

Ceny byly předány v několika kategoriích s těmito výsledky:

  • Čtenář s nejvíce návštěvami knihovny v minulém roce

Vojtěch Diviš

  • Čtenář, který v knihovně strávil nejvíce času

Jiří Bárta

  • Čtenář, který si nejčastěji samostatně prodloužil výpůjčky přes internet

Karel Kašpárek

  • Čtenářka, která si vypůjčila nejvíce naučné literatury

Iva Sedláčková

A konečně nejdůležitější kategorie: Čtenáři s nejvyšším počtem výpůjček:

  1. místo Milan Hvězda (423 vypůjčených knih)
  2. místo Jarmila Kavalíková
  3. místo Vlasta Horáková

Zároveň byly vyhlášeny i výsledky dlouhodobé soutěže dětských čtenářů – Čtenářské ligy, kde se absolutní vítězkou stala Kateřina Bubnová s 389 body.

Celou listinu vítězů je možné zhlédnout na slideshare.

Všem oceněným ještě jednou gratulujeme, doufáme, že nám zachováte svou přízeň a budeme se těšit na viděnou třeba při příštím ročníku této povedené akce.

ctenar roku

Jarní prázdniny v knihovně - fotogalerie

Ve čtvrtek o jarních prázdninách byl v knihovně na celé dopoledne připraven tvůrčí program na téma zvířátka. Děti čekal velmi pestrý program – nechybělo povídání, čtení, hraní i vyrábění o živočišné říši. Na závěr bylo připraveno překvapení – živý pejsek, který se během chvíle téměř celý ztratil v obležení účastníků. Domů si děti odnesly vlastnoručně vytvořené motýlky. Průběh celé akce jsme samozřejmě zdokumentovali, můžete si tak prohlédnout fotogalerii.

Ústecké osobnosti

Knihovna srdečně zve na druhou vzdělávací lekci z cyklu Akademie volného času. Dozvíte se, kde se vzali a kdo byli Dešvenda a zlý správce Rieder. Aneb vztah správy panství k městu Ústí nad Orlicí. Přednáší doc. PhDr. Marie Macková, Ph.D. avč

Jarní prázdniny na dětském oddělení

Ve dnech 8. – 11. března 2011 bude z důvodu jarních prázdnin změněna provozní doba Dětského oddělení. Těšíme se na Vaši návštěvu od úterý do pátku vždy od 9 do 14 hodin.

Zároveň zveme ve čtvrtek 10. 3. v 10 hodin všechny děti na dopolední tvořivý program do knihovny. Těšit se můžete na kreslení, čtení, povídání i vyrábění na jarní téma zvířátka.

deti

Březen - měsíc čtenářů 2011

BMČ

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021