Aktuální informace

Reportáže z knihovny

V Týdnu knihoven navštívila dvě probíhající akce paní Víta Balcarová, redaktorka ČRo Pardubice. Její poznatky a dojmy zprostředkováváme i vám.

„Již podruhé se sešly v Městské knihovně v Ústí nad Orlicí maminky se svými malými dětmi na pilotním mezinárodním projektu S knížkou do života – anglicky Bookstart. Knihovny se tak snaží prostřednictvím pravidelného setkávání získat ty nejmenší čtenáře, jak jinak než přes aktivní maminky a tatínky. Děti se naučí znát prostředí knihoven a rodiče se seznámí s knížkami, které ideálně odpovídají věku jejich ratolestí. Redaktorce Vítě Balcarové prozradila ředitelka Orlicko-ústecké knihovny Jana Kalousková, jak takové nejmenší čtenáře získávají.“

„Lekce práce s počítačem, umět se pohybovat na Instagramu a nyní i zvládnout počítačovou grafiku, to vše přilákalo v minulosti do Městské knihovny v Ústí nad Orlicí zvídavé seniory. Naučili se zvládat základy a teď chtějí víc. Třeba jen proto, aby se mohli pochlubit svým vnukům, co všechno ještě zvládnou.“

E-knihy od eReading zdarma v rámci Týdne knihoven

Vážení čtenáři, v průběhu celostátní akce Týden knihoven (1.-7. 10. 2018) si můžete zdarma stáhnout následující knihy jako dárek od eReadingu:

 • Kočičí válečníci (1) – Vzhůru do divočiny (Erin Hunterová)
 • Mé jméno je nikdo (Kristen Orlando)
 • Světlonoš (1) – Černý arcimág (Brent Weeks)
 • Sedm dopisů z Paříže (Samantha Vérantová)
 • V lese visí anděl (Samuel Bjork)
 • Muž, který přežil Lidice (Zdeněk Mahler)

Postup uplatnění kuponu:

 1. Přihlaste se / registrujte se na www.ereading.cz.
 2. Klikněte na „Můj profil“ a přejděte do sekce „eKnihovna“.
 3. Napište kód TYDENKNIHOVEN do políčka „použít kupón“ a potvrďte.
 4. E-knihy naleznete v „eKnihovně“ a v aplikaci eReading (Android, iOS).

Oznámení o uzavření knihovny

Upozorňujeme čtenáře, že v pátek 28.9. a v sobotu 29.9. je knihovna uzavřena. Přejeme všem pěkný prodloužený sváteční víkend

Sbírkové dny Světlušky

I v naší knihovně se již tradičně můžete zapojit do Sbírkových dnů Světlušky nákupem sbírkových předmětů nebo dobrovolným příspěvkem do pokladničky-lucerny. Akce na podporu nevidomých probíhá převážně v období 10.-14. 9. Více informací u výpůjčního pultu od zítra nebo na www.svetluska.net. Těšíme se na setkání…

Program knihovny v říjnu 2018

Září je v plném proudu, ale my Vám již představujeme náš říjnový program. V prvním říjnovém týdnu se koná celostátní akce TÝDEN KNIHOVEN. V jeho rámci můžete v naší knihovně navštívit tyto akce:

2.10. v 10 hod. – Beseda s novinářem Erikem Taberym (šéfredaktor Respektu, autor knihy Opuštěná společnost: česká cesta od Masaryka po Babiše) – pro studenty gymnázia a nejširší veřejnost – v sále ZUŠ

3.10. v 16 hod. – Podzimní pohádka – čtení a tvoření pro děti. Vhodné pro děti do 8 let.

3.10. v 18 hod. – doc. Marie Macková: Stalo se Léta Páně 1848 – přednáška z cyklu Akademie volného času

5.10. v 10 hod. – Bookstart 2 – setkání maminek a dětí se zájmem o dětské knihy a čtení nejmenším

5.10. v 13,30 ho­d. – Základy úpravy fotografií pro seniory

Přesouváme fotografie z fotoaparátu do počítače, odstraňujeme červené oči, ořez fotek, korekce a úprava nežádoucích jevů ve fotografii (vlastní notebook, nabitý fotoaparát včetně kabelů výhodou). Vede Iveta Šedová

10.10. v 18 hod. – PhDr. Radim Urbánek: Tradiční řemesla a technologie: sušení ovoce, chmele, sladu – přednáška z cyklu Dílna Akademie volného času

17.10. v 18 hod. – Heslo Čechoslovák – představení knihy Karla Škarky ml. a vyprávění o cestě po stopách plukovníka Karla Škarky (1917–2000) – vojáka Vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, italského partyzána a příslušníka Československé obrněné brigády v Anglii, nositele řady italských, francouzských a československých vyznamenání.

31.10. v 18 hod. – Autorské čtení Kateřiny Kvochové z knihy básní „Vlastní stopy“

VÝSTAVA:

Heslo Čechoslovák

od 1. října do 29. listopadu 2018

Stránky z deníku, fotografie z alb plukovníka Karla Škarky (1917–2000) – vojáka Vládního vojska Protektorátu Čechy a Morava, italského partyzána a příslušníka Československé obrněné brigády v Anglii, nositele řady italských, francouzských a československých vyznamenání. Otevřeno v provozní době knihovny.

Zapomenuté Oustí

do konce října

Srovnávací fotografie Ústí nad Orlicí. Ve staré nádražní budově.

Provozní doba MěK

Vážení čtenáři, prázdninové měsíce se chýlí ke konci. Od 1. září se proto vracíme k obvyklé provozní době, a to:

Dospělé oddělení:

Po – Pá – 9 – 18 hod.

So – 9 – 11 hod.

Dětské oddělení:

Po – Pá – 12:30 – 17:30 hod.

Program knihovny v září 2018

Srpnové akce jsou ještě před námi, ale pomalu je čas chystat se na září. Proto vám nabízíme přehlídku našich akcí v dalších týdnech a srdečně vás k nám zveme.

3. 9. ve 14 hod. – Informační schůzka k počítačovému kurzu pro seniory .

10. 9. od 18 hod. – Ovládněte sociální sítě stejně jako vaše děti – Informační schůzka k večernímu kurzu Facebooku, Instagramu a dalších aplikací pro rodiče, kteří chtějí držet krok. Jedná se o 8 lekcí, tištěné studijní materiály na každou hodinu, občerstvení. Cena kurzu 500 Kč. Vede Mgr. Iveta Šedová. Počet míst omezen.

11. 9. od 18 hod. – Alena Mornštajnová – beseda se současnou českou spisovatelkou, autorkou knih Slepá mapa, Hotýlek, Hana.

14. 9. od 16 hod. – Schůzka literárního klubu Knihomilové UO – Informační schůzka pro zájemce o nově vznikající literární klub Knihomilové UO. Náplní budou diskuze nad společně přečtenými knihami, jejichž výběr bude napříč veškerými žánry. Kontakt: knihomiloveuo@seznam.cz. Petra Růžičková ml.

17. 9. od 10 hod. – Bookstart1 – Zveme všechny maminky, kterým se v roce 2017 nebo 2018 narodilo či narodí miminko a mají zájem vést své ratolesti ke čtení a lásce ke knihám, na jedinečné setkání. Na první ze čtyř lekcí se dozvíte mnoho zajímavého o literatuře pro nejmenší. Děti jsou samozřejmě vítány.

21. 9. od 16 hod. – Mgr. et Mgr. Martin Fojtíček – beseda Život s nadějí: zotavení z duševního onemocnění představí téma zotavení (recovery, www.zotaveni.cz) neboli hluboce osobní, jedinečný proces změny vlastních postojů, pocitů, hodnot, cílů, dovedností a rolí. Přes všechna omezení způsobená nemocí je spokojený, nadějeplný a přínosný život možné žít!

VÝSTAVY:

Láďa Netek – Obrazy a obrázky

do 29. 9. 2018

Láďa Netek pocházel z Lanškrouna, ale k Ústí nad Orlicí měl koncem 60. let blízko díky kamarádům ze seskupení PAJZL (Praví a jediní zástupci lidu). Společně vystavovali v ústeckých salónech a některá z těchto Netkových děl jsou k vidění u nás v knihovně.

Provozní doba v červenci a srpnu

Vážení čtenáři, prázdninové měsíce se blíží a s nimi i změna v provozní době. Těšíme se, že i v létě se často setkáme nad pěknými knihami, a přejeme všem krásné léto!

Dospělé oddělení:

Po, St, Čt – 9 – 14 hod.

Út, Pá – 9 – 18.

So – zavřeno

Dětské oddělení:

Po – Pá – 9 – 14 hod.

Program knihovny v červenci a srpnu 2018

I v létě pro čtenáře připravujeme spoustu akcí, tentokrát zejména pro děti. Ty mladší zveme na tradiční čtení a vyrábění, ty o trochu starší na prázdninové hry. Pro dospělé čtenáře máme v červenci pokračující výstavy Spolkla mě knihovna a Jan Steklík. V srpnu instalujeme novou výstavu Ládi Netka Obrazy a obrázky, zahájenou vernisáží, a také srdečně zveme na jedinečné setkání s Martinem Hilským. Podrobněji níže a v měsíčních programech či plakátech na webu a Facebooku.

Prázdninové předčítání: Vhodné pro děti do 8 let. Vždy od 10 hod. Prosíme o 10 Kč na nákup materiálu.

 • 4.7. Můj skřítek Šalvěj
 • 11.7. Prázdniny na chatě
 • 18.7. Jeden za všechny, všichni za jednoho
 • 25.7. Mizící hmyzíci
 • 1.8. Žabákova dobrodružství
 • 8.8. Jak slunce hledalo svůj stín
 • 22.8. O Budulínkovi
 • 29.8. O malém růžovém slůněti

Prázdninové hry: Vhodné pro děti od 7 do 12 let. Vždy od 14 do 16 hod.

 • 10.7. Deskové a karetní hry
 • 24.7. Origami
 • 21.8. Deskové a společenské hry

VÝSTAVY: Spolkla mě knihovna do 26. 7. 2018 – Putovní výstava v chodbě u dětského oddělení.

Jan Steklík do 26. 7. 2018 – Vzpomínková výstavka k malířovým nedožitým 80. narozeninám – v půjčovně pro dospělé.

Láďa Netek – Obrazy a obrázky ** – 1. 8. – 29. 9. 2018**

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která se uskuteční v prostorách městské knihovny 1. srpna 2018 v 16 hodin. Láďa Netek pocházel z Lanškrouna, ale k Ústí nad Orlicí měl koncem 60. let blízko díky kamarádům ze seskupení PAJZL (Praví a jediní zástupci lidu). Společně vystavovali v ústeckých salónech a některá z těchto Netkových děl budou k vidění i na výstavě v knihovně. Výstavu připravuje a vernisáže se osobně zúčastní sestra Ladislava Netka paní Jarmila Netková.

21. 8. 2018 17:00 Martin Hilský – Setkání s překladatelem, shakespearologem a profesorem anglické literatury.

Pěkné léto všem!

Změna termínu besedy s Martinem Hilským

Upozorňujme čtenáře a návštěvníky knihovny, že beseda s prof. Martinem Hilským se ze zdravotních důvodů posouvá na 21. srpna od 17 hod.

Dotazník k dostupnosti cizojazyčné literatury

Vážení čtenáři, pokud si půjčujete nebo máte zájem o půjčování cizojazyčné literaratury v knihovně, prosíme Vás o malou pomoc. Vyplněnín krátkého dotazníku můžete pomoci zlepšit dostupnost cizojazyčné literatury v českých knihovnách.

Zásady ochrany osobních údajů

Vážení čtenáři, zpracovali jsme a zveřejnili zásady ochrany osobních údajů, nic podstatného se nemění, ale pokud Vás zajímá jak knihovna zachází s Vašimi osobními údaji, najdete vše přehledně na samostatné stránce Zásady ochrany osobních údajů .

Program knihovny v červnu 2018

Měsíc červen se blíží a my vás srdečně zveme na nové akce v naší knihovně:

9. 6. v 9–16 hod. – Den otevřených dveří – možnost návštěvy výstavy PODMĚSTÍ, KNIHOVNA, P. A. J. Z. L. v altánku u knihovny a stálé výstavy František Egerle ve věži knihovny

12. 6. v 16 hod. – O bílé kočičí princezně – malé loutkové představení a výroba jednoduchých loutek při tradičním čtení pro děti

13. 6. v 18 hod. – Pavel Mertelík: Sibiřské houpačky a jedovatosti aneb hořký humor čs. legionářů – přednáška z cyklu Akademie volného času

14. 6. v 18 hod. – Johannes Gerloff: Dnešní Izrael – přednáška německého teologa, novináře a spisovatele

VÝSTAVY:

od 4. 6. do 26. 7. – Putovní výstava Spolkla mě knihovna podle stejnojmenné knihy oblíbené spisovatelky Kláry Smolíkové a ilustrátora Vojtěcha Šedy – chodba u dětského oddělení

od 4. 6. do 26. 7. – Jan Steklík – vzpomínková výstavka k malířovým nedožitým 80. narozeninám – v půjčovně pro dospělé

Upozorňujeme na změny v provozní době knihovny v období letních prázdnin:

Dospělé oddělení:

Po, St, Čt – 9 – 14 hod.

Út, Pá – 9 – 18.

So – zavřeno

Dětské oddělení:

Po – Pá – 9 – 14 hod.

Těšíme se na setkání u nás!

Přerušení dodávky elektřiny

Vážení čtenáři, ve středu 23. 5. od 12,15 do 15,15 hod. dojde k plánovanému přerušení dodávky elektřiny. V tuto dobu bude možné pouze vracení knih a čtení v čítárně.

Program knihovny v květnu 2018

V květnu vás srdečně zveme do knihovny na tyto akce:

2. 5. od 18 hod. – Na kole do hor a zapadlých koutů Gruzie – cestopisná přednáška Radomíra Čížka

9. 5. od 15 hod. – Maturita bez učení – Jak zvládnout zkoušku dospělosti úspěšně a bez stresu – přednáška Ivety Šedové

14. 5. od 14 hod. – Instagram pro seniory – Objevte s námi velmi oblíbenou sociální síť. K lekci je nutný chytrý telefon nebo tablet. Lekci určenou zejména pro seniory vede Iveta Šedová

15. 5. od 16 hod. – Májová pohádka – čtení a tvoření pro děti. Vhodné pro děti do 8 let. Prosíme o 10 Kč na materiál

16. 5. od 18 hod. – Hadrnice a markytánky – přednáška doc. Marie Mackové z cyklu Akademie volného času

23. 5. od 18 hod. – Lidová architektura východních Čech IV. – přednáška PhDr. Radima Urbánka z cyklu Dílna Akademie volného času

VÝSTAVY :

do 31. 5. 2018

Od orchestru pana Bílka po Devils
Výstava dobových fotografií Olina Ambrože z historie tanečních orchestrů v Ústí nad Orlicí z let 1935 – 1980.

do 31. 5. 2018

Takhle to vidím já
Výstava žáků Speciální základní školy, mateřské školy a praktické školy Ústí nad Orlicí.

Od dubna do října je v altánku za knihovnou opět ke zhlédnutí výstava PODMĚSTÍ, KNIHOVNA, P. A. J. Z. L. Klíč k altánku je možné vyzvednout v půjčovně pro dospělé čtenáře v provozní době.

V knihovní věžičce lze také navštívit stálou Výstavu Františka Egerleho, původního majitele knihovní budovy, tehdy hostince Na Pindulce.

Pěkné květnové dny!

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021