Aktuální informace

Burza dětských vyřazených knih

Naše knihovna se v letošním roce připojuje ve dnech 4. – 10. 10. k celostátní kampani Celé Česko čte dětem. 4. října otevíráme Burzu vyřazených dětských knih, která bude trvat až do rozebrání knih. Přijďte si vybrat.

Sbírkové dny pro Světlušku

Vážení čtenáři, srdečně Vás zveme na již tradiční akci, které se účastní i Městská knihovna v Ústí a kterou můžete podpořit libovolnou částkou nebo nákupem dárkových předmětů u výpůjčního pultu. Akce na podporu nevidomých a slabozrakých proběhne v období 6.-30. 9. 2021 v provozní době knihovny. Další informace u nás nebo na www.svetluska.net. Těšíme se na setkání…

Program knihovny v září 2021

Vážení čtenáři, s koncem prázdnin se i knihovníci, stejně jako školáci, vracejí k „pravidelnějšímu“ režimu. Proto se tedy opět můžete těšit na dlouhou provozní dobu každý den, půjčovní soboty a oblíbené akce jako vernisáže, nové výstavy, vzdělávací lekce pro studenty i seniory, tradiční čtení a tvoření pro nejmenší děti, besedy, přednášky a Akademie volného času. Na které z nich Vás tedy zveme v září?

1. 9. od 17 hod. – Vernisáž výstavy: Grafika Vlasty Švejdové.

15. 9. od 18 hod. – Kateřina Hájková: Bůh po Osvětimi – přednáška z cyklu Akademie volného času.

23. 9. od 9 hod – Dostaveníčko s audioknihou – vzdělávací lekce nejen pro seniory. Počet účastníků je omezen – přihlášky a více informací na miloslava.netusilova@knihovna-uo.cz.

VÝSTAVA:

Grafika Vlasty Švejdové

1. 9. – 31. 10. 2021

Výstava české ilustrátorky, grafičky, malířky a karikaturistky, jejíž ilustrace obsahuje mnoho našich knih pro děti a mládež. Výstava je i prodejní.

Na viděnou v knihovně!

Sbírka pro Moravu

V naší knihovně probíhala finanční sbírka pro postižené tornádem na Moravě. Od 25. 6. do 8. 7. se vybralo 6 083,–Kč a částka byla zaslána na účet organizace Člověk v tísni (č.ú.: 713271329/0300).
Děkujeme.

Platby přes platební terminál

Vážení čtenáři,

protože se snažíme Vám přinášet novinky a vylepšovat naše služby, nově nabízíme platbu knihovních poplatků přes platební terminál.

S pozdravem

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

PROVOZNÍ DOBA O PRÁZDNINÁCH

Vážení čtenáři, o prázdninách se pozměňuje provozní doba knihovny:

Oddělení pro dospělé

 • Pondělí, středa, čtvrtek: 9 – 14 hod.
 • Úterý a pátek: 9 – 18 hod.
 • Sobota: ZAVŘENO.

Oddělení pro děti a mládež

 • Pondělí až pátek: 9 – 14 hod.

Program knihovny v červenci a v srpnu 2021

Milí čtenáři,

slunečné dny jsou konečně zde a budeme doufat, že vydrží i celé léto, které se nezadržitelně blíží. Přijměte od nás pozvánku na letní knihovní akce a přijďte s dětmi prožít středeční prázdninová dopoledne do knihovny. Čeká vás čtení a tvoření vhodné zejména pro děti do 8 let. Počet dětí na akci je omezen – je potřeba se předem přihlásit v dětském oddělení (tel. 737 205 228).

7. 7. od 10 hod. – Pohádka ze statku

14. 7. od 10 hod. – Kocour z Trnkovy zahrady

21. 7. od 10 hod. – Karneval v ZOO

28. 7. od 10 hod. – Bylo jednou jedno loutkové divadlo

4. 8. od 10 hod. – O čápovi a žábě

11. 8. od 10 hod. – O bílé kočičí princezně

18. 8. od 10 hod. – Pohádka lesních skřítků

25. 8. od 10 hod. – O zlobivém pejskovi

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider: Lidé a oceán

Výstava fotografií známého mořeplavce k vidění do 31. 8. 2021.

Srdečně Vás zveme.

PROVOZ KNIHOVEN OD 31. 5. 2021

Vážení čtenáři,

epidemiologická opatření se rozvolňují, proto přicházíme s aktuálními informacemi. Jaké jsou tedy nové podmínky pro provoz knihovny ve vnitřních prostorech zejména při pořádání hromadných akcí od 31. 5. 2021?

Pro vstup osob při půjčování a vracení knih zůstávají podmínky stejné jako v předchozích týdnech (respirátor FFP2, desinfekce, rozestupy 2 m, max. 10 osob), pouze při využívání studovny a návštěvě kulturních a vzdělávacích akcí platí následující podmínky:

- a. osoba absolvovala nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS-CoV2 s negativním výsledkem, nebo

- b. osoba absolvovala nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

- c. osoba byla očkována proti onemocnění covid-19 a doloží národním certifikátem o provedeném očkování, které je písemným potvrzením vydaným alespoň v anglickém jazyce oprávněným subjektem působícím v České republice, v jiném členském státě Evropské unie nebo ve státě, který je uveden ve Sdělení Ministerstva zdravotnictví jako země nebo její část s nízkým rizikem nákazy onemocnění covid-19, jehož vzor je zveřejněn v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví České republiky, které obsahuje údaje o očkované osobě, 12 podanému typu vakcíny, datu podání vakcíny, identifikaci subjektu, který potvrzení vydal, že u očkování uplynulo:

1) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka, nebo

2) od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka, nebo

3) od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců, nebo

4) osoba prodělala laboratorně potvrzené onemocnění covid-19, uplynula u ní doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo RT-PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní.

Více v: Mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví – omezení maloobchodního prodeje a služeb s účinností od 31. 5. 2021, Č. j.: MZDR 14601/2021– 16/MIN/KAN

NOVINKA - Téma pro tento týden!

Milí mladí příznivci knihovny, máme pro vás zprávu nejvyšší důležitosti! Sice pro vás nemáme „akademické hodinky“ jako pro dospělé čtenáře (to jest odložené přednášky AVČ – v červnu dokonce každý týden), ALE!!! Pokud chcete zaskočit rodiče a učitele svými nevšedními znalostmi intergalaktických rozměrů, zastavte se u nás ;-). Kolegyně z dětské knihovny pro vás nově budou chystat TÉMATICKÉ TÝDNY s pečlivě vybranou populárně naučnou (a zábavnou) literaturou určenou přesně pro váš věk. Sledujte nás zejména na facebooku / instagramu a přijďte si vybrat! Tento týden: VESMÍR.

Těšíme se na vás :-).

Díla nedostupná na trhu - Národní digitální knihovna

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

Vstup do Národní digitální knihovny: https://ndk.cz

Zvolte vpravo nahoře Přihlásit. Zaškrtněte souhlas s podmínkami užívání služby a pak zvolte Přihlásit knihovním účtem/eduID. Vyberte pak ze seznamu Městská knihovna Ústí nad Orlicí a přihlaste se stejným uživatelským jménem a heslem, jako když se přihlašujte do čtenářského konta v naší knihovně.

Co jsou to díla nedostupná na trhu? Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

 • plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010.
 • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.
 • NDK-DNNT nyní (2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.

PROVOZNÍ DOBA O PRÁZDNINÁCH

Vážení čtenáři, prázdniny se blíží, proto s předstihem avizujeme již klasickou provozní dobu o prázdninách:

Oddělení pro dospělé

 • Pondělí, středa, čtvrtek: 9 – 14 hod.
 • Úterý a pátek: 9 – 18 hod.
 • Sobota: ZAVŘENO.

Oddělení pro děti a mládež

 • Pondělí až pátek: 9 – 14 hod.

Program knihovny v červnu 2021

Milí čtenáři, dny a týdny kvapí, co nás v nich ale opravdu čeká, to nikdo netuší. Dovolujeme si Vás pozvat na naše akce, ale… I my se řídíme nařízeními Vlády ČR, proto nabízíme přehled a budeme doufat. Sledujte, prosím, aktuální informace na našich webových https://www.knihovna-uo.cz/ a facebookových stránkách https://www.facebook.com.

2. 6. v 18 hod. – Petra Procházková: Kam kráčí Bělorusko – přednáška známé novinářky.

4. 6. v 9 hod. – Canva – grafický program pro každého! – počítačová lekce pro seniory. Přihlášky na: miloslava.netusilova@knihovna-uo.cz, počet účastníků omezen.

9. 6. v 18 hod. – Kateřina Hájková: W. Churchill: Muž, který zachránil evropskou demokracii – přednáška z cyklu Akademie volného času.

16. 6. v 18 hod. – Dušan Špitálský: Příběhy obyčejných dobrodruhů I.: baron František Trenck – rváč ve službách Marie Terezie – přednáška z cyklu Akademie volného času.

17. 6. v 16 hod. – Luční pohádky – čtení a tvoření vhodné pro děti do 8 let. Počet dětí je omezen – je potřeba se přihlásit na dětském oddělení nebo na telefonu: 737 205 228. Pro­síme o příspěvek 10 Kč na materiál.

23. 6. v 18 hod. – Pavel Holásek: Zlomky, řeči, dialogy II. – přednáška z cyklu Akademie volného času.

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider: Lidé a oceán. Výstava fotografií mořeplavce Rudolfa Krautschneidera.

Těšíme se na setkání!

Program knihovny v květnu 2021

Vážení čtenáři, do jaké míry se posune rozvolňování, to se neodvažujeme předpovídat. Přesto si pro jistotu prohlédněte náš květnový program:

5. 5. v 18 hod. – Kateřina Hájková: Bůh po Osvětimi – přednáška z cyklu Akademie volného času.

12. 5. v 18 hod. – Dušan Špitálský: Příběhy obyčejných dobrodruhů I.: baron František Trenck – rváč ve službách Marie Terezie – přednáška z cyklu Akademie volného času.

19. 5. v 17 hod. – Vernisáž výstavy R. Krautschneider – Lidé a oceán.

19. 5. v 18 hod. – R. Krautschneider: Plavba světovými oceány – přednáška z cyklu Akademie volného času.

19. 5. v 16 hod. – Kouzelná baterka – předčítání a tvoření je vhodné pro děti do 8 let, 10 Kč na materiál, na pohádku je potřeba se předem přihlásit na dětském odd. nebo na telefonu 737 205 228.

26. 5. v 18 hod. – doc. Marie Macková: Kočka a její cesta dějinami – přednáška z cyklu Akademie volného času.

VÝSTAVA:

Rudolf Krautschneider – Lidé a oceán. Výstava fotografií mořeplavce Rudolfa Krautschneidera. Vernisáž 19. 5. v 17 hod.

Těšíme se na vás!

Otevření knihovny

  Milí čtenáři,
od pondělí 12. 4. 2021 bude Městská knihovna Ústí nad Orlicí opět otevřena pro veřejnost.

Při návštěvě knihovny bude nutné dodržování těchto bezpečnostních
nařízení a omezení
 :

 1. Není možná přítomnost více osob, než je 1 zákazník na 15 m² plochy části knihovny, která je přístupná veřejnosti. U nás může být současně 10 návštěvníků. Přístup do knihovny bude u hlavního vchodu regulovaný počtem připravených košíků. Počítejte proto s možností čekání před vstupem do půjčovny.
 2. V souladu s aktuálně platnými nařízeními je vstup do prostor knihovny umožněn pouze osobám s respirátorem FFP2 (KN95), návštěvníci jsou povinni používat dezinfekci a rozestupy.

Až do odvolání budeme poskytovat pouze výpůjční služby, tzn. nebude přístupná studovna a toalety, nebudeme poskytovat prezenční služby a přístup k internetu.

Tento stav platí do odvolání, o případné změně Vás budeme informovat.

Těšíme se na Vaší návštěvu.

Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Výdejní okénko pro předem objednané knihy

Vážení čtenáři, nouzový stav stále trvá, proto knihy nadále půjčujeme přes výdejní okénko. Budeme chystat a vydávat knihy pouze předem objednané. Pro objednávky využívejte e-mail knihovna@knihovna-uo.cz nebo volejte na číslo 737 205 222. Po­žadované knihy Vám připravíme a budete si je moci vyzvednout ve výdejním okénku u služebního vchodu knihovny (prosíme zvoňte – zvonek se nachází vpravo od dveří pod poštovní schránkou). Zde můžete knihy i vrátit.

Toto „výdejní okénko“ je otevřeno každý pracovní den od 9 do 15,30 hod.

Výpůjčky, které máte doma, Vám prodlužujeme do 3. 5. 2021.

Vaše Městská knihovna Ústí nad Orlicí

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021