Aktuální informace

Prázdninová provozní doba

Uvedená provozní doba se týká období letních prázdnin – tedy od 1. 7. 2011 do 31. 8. 2011.

Oddělení pro dospělé
pondělí zavřeno
úterý, pátek 9 – 18 hod
středa, čtvrtek 9 – 14 hod
sobota zavřeno
Oddělení pro děti
úterý – pátek 9 – 14 hod
sobota zavřeno

Vznik textilního továrního průmyslu

avč

Vrcholná kolonizace Podorlicka a počátky města Ústí nad Orlicí

Srdečně zveme na další lekci z cyklu Akademie volného času, přednášet tentokrát bude významný český historik a vysokoškolský profesor Prof. PhDr. František Musil, CSc.

Prázdninové pondělky v knihovně

ppk

Ke stažení: Přihláška

Velikonoce v knihovně - fotogalerie

Na Zelený čtvrtek byl v knihovně připraven poutavý program nesoucí se v duchu Velikonoc. Účastníky čekalo povídání, čtení i tvoření na dané téma.

Na našem webu je k dispozici fotogalerie z akce.

Velikonoční prázdniny v knihovně

21. a 22. dubna 2011 bude z důvodu velikonočních prázdnin změněna provozní doba dětského oddělení. V těchto dnech se na Vaši návštěvu budeme těšit v době od 9 do 14 hodin. Mimo tento čas bude možné dětské knihy vrátit v hlavní půjčovně.

Rádi bychom Vás také pozvali na akci Velikonoce v knihovně, která se koná na Zelený čtvrtek:

velikonoce

Noc s Andersenem - fotogalerie

Tradiční Noc s Andersenem se v naší knihovně konala již pojedenácté. Letos u nás nocovalo 18 dětí, tři dospělí a dvě pohádkové víly. Program jsme pracovně nazvali „znovuobjevení pohádky“. Snažili jsme se dětem zprostředkovat kouzlo pravých krásných pohádek.

Do pohádkování samozřejmě patřila i noční cesta, kde víla pomohla dětem při cestě po světýlky označené trase do altánku. Tam předla na skutečném kolovratu víla pohádka.

Děti si vytvořily krásné tašky pomocí textil. barev a přírodních razítek. Domů si též odnesly kouzelný oříšek a maličký květináč. V oříšku byla skryta semínka, která si děti budou pěstovat.

Akce je samozřejmě zdokumentovaná ve fotogalerii.

Biblioweb 2011 - výsledky

V soutěži o nejlepší webové stránky knihoven Biblioweb 2011 jsme již posedmé získali skvělý výsledek – 1. místo v kategorii měst s 3 až 20 tisíci obyvateli.

biblioweb

Podrobné výsledky naleznete na stránkách soutěže.

Můžete si prohlédnout také fotografie z předávání cen, které se uskutečnilo v pondělí 4. 4. 1011 v rámci konference ISSS v Hradci Králové.

Ocenění si velmi vážíme a bereme jej jako závazek k udržování stejně vysoké kvality našeho webu i v následujících letech.

Děkujeme také všem, kteří nám dali svůj hlas ve veřejném hlasování.

Vyhlášení Čtenáře roku 2010 a vítězů Čtenářské ligy

V úterý 29. března 2011 se uskutečnilo slavnostní vyhlášení Čtenáře roku 2010 a vítězů prvního ročníku Čtenářské ligy za účasti starosty města Ústí nad Orlicí, pana Petra Hájka.

Ceny byly předány v několika kategoriích s těmito výsledky:

  • Čtenář s nejvíce návštěvami knihovny v minulém roce

Vojtěch Diviš

  • Čtenář, který v knihovně strávil nejvíce času

Jiří Bárta

  • Čtenář, který si nejčastěji samostatně prodloužil výpůjčky přes internet

Karel Kašpárek

  • Čtenářka, která si vypůjčila nejvíce naučné literatury

Iva Sedláčková

A konečně nejdůležitější kategorie: Čtenáři s nejvyšším počtem výpůjček:

  1. místo Milan Hvězda (423 vypůjčených knih)
  2. místo Jarmila Kavalíková
  3. místo Vlasta Horáková

Zároveň byly vyhlášeny i výsledky dlouhodobé soutěže dětských čtenářů – Čtenářské ligy, kde se absolutní vítězkou stala Kateřina Bubnová s 389 body.

Celou listinu vítězů je možné zhlédnout na slideshare.

Všem oceněným ještě jednou gratulujeme, doufáme, že nám zachováte svou přízeň a budeme se těšit na viděnou třeba při příštím ročníku této povedené akce.

ctenar roku

Jarní prázdniny v knihovně - fotogalerie

Ve čtvrtek o jarních prázdninách byl v knihovně na celé dopoledne připraven tvůrčí program na téma zvířátka. Děti čekal velmi pestrý program – nechybělo povídání, čtení, hraní i vyrábění o živočišné říši. Na závěr bylo připraveno překvapení – živý pejsek, který se během chvíle téměř celý ztratil v obležení účastníků. Domů si děti odnesly vlastnoručně vytvořené motýlky. Průběh celé akce jsme samozřejmě zdokumentovali, můžete si tak prohlédnout fotogalerii.

Ústecké osobnosti

Knihovna srdečně zve na druhou vzdělávací lekci z cyklu Akademie volného času. Dozvíte se, kde se vzali a kdo byli Dešvenda a zlý správce Rieder. Aneb vztah správy panství k městu Ústí nad Orlicí. Přednáší doc. PhDr. Marie Macková, Ph.D. avč

Jarní prázdniny na dětském oddělení

Ve dnech 8. – 11. března 2011 bude z důvodu jarních prázdnin změněna provozní doba Dětského oddělení. Těšíme se na Vaši návštěvu od úterý do pátku vždy od 9 do 14 hodin.

Zároveň zveme ve čtvrtek 10. 3. v 10 hodin všechny děti na dopolední tvořivý program do knihovny. Těšit se můžete na kreslení, čtení, povídání i vyrábění na jarní téma zvířátka.

deti

Březen - měsíc čtenářů 2011

BMČ

Hlasování v soutěži Biblioweb 2011

Hlasujte zde a podpořte tak naše webové stránky v tradiční soutěži knihovnických webů Biblioweb 2011 – děkujeme! Hlasovat je možné opakovaně až do 10. 3. 2011.

Image biblioweb.gif

Ptejte se online

Vážení čtenáři,

na našich webových stránkách jsme pro Vás zprovoznili novou službu Ptejte se online. Cílem je poskytovat rychlou a jednoduchou formou odpovědi na jednoduché otázky týkající se provozu Městské knihovny v Ústí nad Orlicí, našich fondů a služeb. Online bude vždy některý z kompetentních pracovníků knihovny.

Formulář Ptejte se online bude nejprve fungovat ve zkušebním provozu, nemůžeme proto zatím garantovat pevně daný časový rozvrh, kdy budeme online.

Jak tedy na to?

  • nejprve je třeba si ověřit, zda jsme online (formulář hlásí „KnihovnaUO is online“)
  • můžete klást otázky
  • dotazy se nearchivují, pokud nás tedy budete kontaktovat v režimu offline, odpověď na dotaz neočekávejte

Pokud budete mít jakékoli otázky k fungování služby, pište na josef.moravec@knihovna-uo.cz.

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021