Aktuální informace

Provozní doba MěK

Vážení čtenáři, prázdninové měsíce se chýlí ke konci. Od 1. září se proto vracíme k obvyklé provozní době, a to:

Dospělé oddělení:

Po – Pá – 9 – 18 hod.

So – 9 – 11 hod.

Dětské oddělení:

Po – Pá – 12:30 – 17:30 hod.

Program knihovny v září 2018

Srpnové akce jsou ještě před námi, ale pomalu je čas chystat se na září. Proto vám nabízíme přehlídku našich akcí v dalších týdnech a srdečně vás k nám zveme.

3. 9. ve 14 hod. – Informační schůzka k počítačovému kurzu pro seniory .

10. 9. od 18 hod. – Ovládněte sociální sítě stejně jako vaše děti – Informační schůzka k večernímu kurzu Facebooku, Instagramu a dalších aplikací pro rodiče, kteří chtějí držet krok. Jedná se o 8 lekcí, tištěné studijní materiály na každou hodinu, občerstvení. Cena kurzu 500 Kč. Vede Mgr. Iveta Šedová. Počet míst omezen.

11. 9. od 18 hod. – Alena Mornštajnová – beseda se současnou českou spisovatelkou, autorkou knih Slepá mapa, Hotýlek, Hana.

14. 9. od 16 hod. – Schůzka literárního klubu Knihomilové UO – Informační schůzka pro zájemce o nově vznikající literární klub Knihomilové UO. Náplní budou diskuze nad společně přečtenými knihami, jejichž výběr bude napříč veškerými žánry. Kontakt: knihomiloveuo@seznam.cz. Petra Růžičková ml.

17. 9. od 10 hod. – Bookstart1 – Zveme všechny maminky, kterým se v roce 2017 nebo 2018 narodilo či narodí miminko a mají zájem vést své ratolesti ke čtení a lásce ke knihám, na jedinečné setkání. Na první ze čtyř lekcí se dozvíte mnoho zajímavého o literatuře pro nejmenší. Děti jsou samozřejmě vítány.

21. 9. od 16 hod. – Mgr. et Mgr. Martin Fojtíček – beseda Život s nadějí: zotavení z duševního onemocnění představí téma zotavení (recovery, www.zotaveni.cz) neboli hluboce osobní, jedinečný proces změny vlastních postojů, pocitů, hodnot, cílů, dovedností a rolí. Přes všechna omezení způsobená nemocí je spokojený, nadějeplný a přínosný život možné žít!

VÝSTAVY:

Láďa Netek – Obrazy a obrázky

do 29. 9. 2018

Láďa Netek pocházel z Lanškrouna, ale k Ústí nad Orlicí měl koncem 60. let blízko díky kamarádům ze seskupení PAJZL (Praví a jediní zástupci lidu). Společně vystavovali v ústeckých salónech a některá z těchto Netkových děl jsou k vidění u nás v knihovně.

Provozní doba v červenci a srpnu

Vážení čtenáři, prázdninové měsíce se blíží a s nimi i změna v provozní době. Těšíme se, že i v létě se často setkáme nad pěknými knihami, a přejeme všem krásné léto!

Dospělé oddělení:

Po, St, Čt – 9 – 14 hod.

Út, Pá – 9 – 18.

So – zavřeno

Dětské oddělení:

Po – Pá – 9 – 14 hod.

Program knihovny v červenci a srpnu 2018

I v létě pro čtenáře připravujeme spoustu akcí, tentokrát zejména pro děti. Ty mladší zveme na tradiční čtení a vyrábění, ty o trochu starší na prázdninové hry. Pro dospělé čtenáře máme v červenci pokračující výstavy Spolkla mě knihovna a Jan Steklík. V srpnu instalujeme novou výstavu Ládi Netka Obrazy a obrázky, zahájenou vernisáží, a také srdečně zveme na jedinečné setkání s Martinem Hilským. Podrobněji níže a v měsíčních programech či plakátech na webu a Facebooku.

Prázdninové předčítání: Vhodné pro děti do 8 let. Vždy od 10 hod. Prosíme o 10 Kč na nákup materiálu.

 • 4.7. Můj skřítek Šalvěj
 • 11.7. Prázdniny na chatě
 • 18.7. Jeden za všechny, všichni za jednoho
 • 25.7. Mizící hmyzíci
 • 1.8. Žabákova dobrodružství
 • 8.8. Jak slunce hledalo svůj stín
 • 22.8. O Budulínkovi
 • 29.8. O malém růžovém slůněti

Prázdninové hry: Vhodné pro děti od 7 do 12 let. Vždy od 14 do 16 hod.

 • 10.7. Deskové a karetní hry
 • 24.7. Origami
 • 21.8. Deskové a společenské hry

VÝSTAVY: Spolkla mě knihovna do 26. 7. 2018 – Putovní výstava v chodbě u dětského oddělení.

Jan Steklík do 26. 7. 2018 – Vzpomínková výstavka k malířovým nedožitým 80. narozeninám – v půjčovně pro dospělé.

Láďa Netek – Obrazy a obrázky ** – 1. 8. – 29. 9. 2018**

Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která se uskuteční v prostorách městské knihovny 1. srpna 2018 v 16 hodin. Láďa Netek pocházel z Lanškrouna, ale k Ústí nad Orlicí měl koncem 60. let blízko díky kamarádům ze seskupení PAJZL (Praví a jediní zástupci lidu). Společně vystavovali v ústeckých salónech a některá z těchto Netkových děl budou k vidění i na výstavě v knihovně. Výstavu připravuje a vernisáže se osobně zúčastní sestra Ladislava Netka paní Jarmila Netková.

21. 8. 2018 17:00 Martin Hilský – Setkání s překladatelem, shakespearologem a profesorem anglické literatury.

Pěkné léto všem!

Změna termínu besedy s Martinem Hilským

Upozorňujme čtenáře a návštěvníky knihovny, že beseda s prof. Martinem Hilským se ze zdravotních důvodů posouvá na 21. srpna od 17 hod.

Dotazník k dostupnosti cizojazyčné literatury

Vážení čtenáři, pokud si půjčujete nebo máte zájem o půjčování cizojazyčné literaratury v knihovně, prosíme Vás o malou pomoc. Vyplněnín krátkého dotazníku můžete pomoci zlepšit dostupnost cizojazyčné literatury v českých knihovnách.

Zásady ochrany osobních údajů

Vážení čtenáři, zpracovali jsme a zveřejnili zásady ochrany osobních údajů, nic podstatného se nemění, ale pokud Vás zajímá jak knihovna zachází s Vašimi osobními údaji, najdete vše přehledně na samostatné stránce Zásady ochrany osobních údajů .

Program knihovny v červnu 2018

Měsíc červen se blíží a my vás srdečně zveme na nové akce v naší knihovně:

9. 6. v 9–16 hod. – Den otevřených dveří – možnost návštěvy výstavy PODMĚSTÍ, KNIHOVNA, P. A. J. Z. L. v altánku u knihovny a stálé výstavy František Egerle ve věži knihovny

12. 6. v 16 hod. – O bílé kočičí princezně – malé loutkové představení a výroba jednoduchých loutek při tradičním čtení pro děti

13. 6. v 18 hod. – Pavel Mertelík: Sibiřské houpačky a jedovatosti aneb hořký humor čs. legionářů – přednáška z cyklu Akademie volného času

14. 6. v 18 hod. – Johannes Gerloff: Dnešní Izrael – přednáška německého teologa, novináře a spisovatele

VÝSTAVY:

od 4. 6. do 26. 7. – Putovní výstava Spolkla mě knihovna podle stejnojmenné knihy oblíbené spisovatelky Kláry Smolíkové a ilustrátora Vojtěcha Šedy – chodba u dětského oddělení

od 4. 6. do 26. 7. – Jan Steklík – vzpomínková výstavka k malířovým nedožitým 80. narozeninám – v půjčovně pro dospělé

Upozorňujeme na změny v provozní době knihovny v období letních prázdnin:

Dospělé oddělení:

Po, St, Čt – 9 – 14 hod.

Út, Pá – 9 – 18.

So – zavřeno

Dětské oddělení:

Po – Pá – 9 – 14 hod.

Těšíme se na setkání u nás!

Přerušení dodávky elektřiny

Vážení čtenáři, ve středu 23. 5. od 12,15 do 15,15 hod. dojde k plánovanému přerušení dodávky elektřiny. V tuto dobu bude možné pouze vracení knih a čtení v čítárně.

Program knihovny v květnu 2018

V květnu vás srdečně zveme do knihovny na tyto akce:

2. 5. od 18 hod. – Na kole do hor a zapadlých koutů Gruzie – cestopisná přednáška Radomíra Čížka

9. 5. od 15 hod. – Maturita bez učení – Jak zvládnout zkoušku dospělosti úspěšně a bez stresu – přednáška Ivety Šedové

14. 5. od 14 hod. – Instagram pro seniory – Objevte s námi velmi oblíbenou sociální síť. K lekci je nutný chytrý telefon nebo tablet. Lekci určenou zejména pro seniory vede Iveta Šedová

15. 5. od 16 hod. – Májová pohádka – čtení a tvoření pro děti. Vhodné pro děti do 8 let. Prosíme o 10 Kč na materiál

16. 5. od 18 hod. – Hadrnice a markytánky – přednáška doc. Marie Mackové z cyklu Akademie volného času

23. 5. od 18 hod. – Lidová architektura východních Čech IV. – přednáška PhDr. Radima Urbánka z cyklu Dílna Akademie volného času

VÝSTAVY :

do 31. 5. 2018

Od orchestru pana Bílka po Devils
Výstava dobových fotografií Olina Ambrože z historie tanečních orchestrů v Ústí nad Orlicí z let 1935 – 1980.

do 31. 5. 2018

Takhle to vidím já
Výstava žáků Speciální základní školy, mateřské školy a praktické školy Ústí nad Orlicí.

Od dubna do října je v altánku za knihovnou opět ke zhlédnutí výstava PODMĚSTÍ, KNIHOVNA, P. A. J. Z. L. Klíč k altánku je možné vyzvednout v půjčovně pro dospělé čtenáře v provozní době.

V knihovní věžičce lze také navštívit stálou Výstavu Františka Egerleho, původního majitele knihovní budovy, tehdy hostince Na Pindulce.

Pěkné květnové dny!

JOM HA-ŠOA 2018 - Veřejné čtení jmen obětí holocaustu

Jom ha-šoa je celostátní připomínková akce spočívající ve veřejném čtení jmen židovských a romských obětí holocaustu za druhé světové války. Cílem akce je přizvat obyvatele České republiky k aktivnímu uctění památky obětí holocaustu.

Knihovna Ústí nad Orlicí se ve čtvrtek 12. 4. 2018 k tomuto uctění připojí letos poprvé a bude tak patřit mezi necelou dvacítku měst v České republice, která jsou v letošním 13. ročníku do čtení zapojena. Vedle již tradičních měst, jakými jsou Praha, Brno, Olomouc, Liberec, Sušice, Kolín, Kutná Hora, Plzeň, Havlíčkův Brod, Ústí nad Labem a Klatovy, se letos ke čtení nově připojily Horažďovice, Lipník nad Bečvou, Mělník, Sedlčany a Ústí nad Orlicí.

V Ústí se čtení bude konat před Městskou knihovnou ve čtvrtek 12. 4. od 14 do 15 hodin. Každý, kdo přijde, obdrží seznam několika jmen se stručnými osobními údaji. Jména pak může dle svého uvážení veřejně přečíst. Každý návštěvník zároveň obdrží informační materiály, může nahlédnout do publikací týkajících se holocaustu, Terezínských pamětních knih, seznamů romských vězňů koncentračních táborů v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu apod.

Tématem letošního ročníku je připomínání obětí holocaustu a míst paměti, na kterých se historie zpřítomňuje a připomíná se nám, kteří tato místa míjíme.

Veřejné připomínky obětí se tradičně zúčastňují pamětníci holocaustu, významné osobnosti veřejného a kulturního života, představitelé židovských i romských organizací, studenti, organizace zabývající se osvětou a vzděláváním v oblasti lidských práv a všichni ti, kterým památka obětí holocaustu není lhostejná.

Akci podporuje Nadační fond obětem holocaustu. Institut Terezínské iniciativy koordinuje akci na celorepublikové úrovni a více o této iniciativě se můžete dozvědět na adrese http://www.terezinstudies.cz/…s/jom-ha-soa.

Novinky k projektu S knížkou do života

Jak jsme již informovali, i naše knihovna se zapojila do projektu S knížkou do života / Bookstart. Projekt Bookstart existuje od roku 1992 v zemích napříč všemi kontinenty a je zaměřen na nejmladší děti a jejich rodiče s cílem upozornit na význam četby pro vývoj dítěte a pro jeho pozdější uplatnění. V současné době je nově spuštěn oficiální web projektu S knížkou do života. Odkaz je zde http://www.sknizkoudozivota.cz/

Projekt má také svoji facebookovou podobu https://www.facebook.com/…koudozivota/.

Otvírací doba během Velikonoc

S blížícími se velikonočními svátky upozorňujeme na změnu provozní doby:

Tento týden od pondělí 26. 3. do čtvrtka 29. 3. 2018 jsou všechna oddělení otevřena v obvyklou provozní dobu beze změny.

V termínech 30. 3. – 2. 4. 2018 je knihovna uzavřena. Na čtenáře se těšíme zase 3. 4. 2018 v běžné provozní době.

Přejeme pěkné Velikonoce!

Program knihovny v dubnu 2018

Se začátkem jara a nového měsíce knihovna zveřejňuje blížící se program:

 • 11. 4. od 18 hod. – Pavel Holásek: Starousedlíci a přistěhovalci – přednáška z cyklu Akademie volného času
 • 12. 4. od 14 do 15 hod. – Jom ha-šoa – čtení jmen obětí holocaustu
 • 18. 4. od 18 hod. – Kurz lidové architektury III. – přednáška PhDr. Radima Urbánka, Dílna Akademie volného času
 • 19. 4. od 16 hod. – Pohádkové předčítání pro děti do 8 let – odpolední čtení a tvoření. Prosíme o příspěvek 10 Kč na materiál.

VÝSTAVY :

 • 3. 4. – 31. 5. 2018

Od orchestru pana Bílka po Devils

Výstava dobových fotografií Olina Ambrože z historie tanečních orchestrů v Ústí nad Orlicí z let 1935 – 1980. Vernisáž v úterý 3. 4. 2018 v 17 hodin

 • 6. 4. – 31. 5. 2018

Takhle to vidím já

6. 4. 2018 od 16 hod. se v prostorách městské knihovny uskuteční vernisáž výstavy žáků Speciální základní školy, mateřské školy a praktické školy Ústí nad Orlicí. Srdečně vás zveme!

UPOZORNĚNÍ: 2. dubna je Velikonoční pondělí, tudíž bude knihovna uzavřena.

Stále v Městské knihovně probíhá velký výprodej vyřazených knih. Přijďte si vybrat. Budeme rádi, když tyto knihy ještě najdou své čtenáře.

Jarní prázdniny - provozní doba

Během jarních prázdnin – 12. – 16. 3. – bude dětské oddělení knihovny otevřeno od 9 do 14 hod.

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021