Aktuální informace

Otevření knihoven

Vážení čtenáři, před chvílí jsme se dozvěděli,že vláda rozhodla o otevření knihoven již v pondělí 27.4. Neznáme zatím bližší informace o tom, jak bude provoz organizován, ale do pondělí vás budeme informovat. Těšíme se na vás.

Tipy na dobré čtení pro děti

Vybrat vhodnou literaturu pro děti nemusí být vždy úplně jednoduché. Rodiče, učitelé, nechte se při výběru čtení pro děti inspirovat tipy od knihovníků. Tituly jsou přehledně seřazené podle věku čtenářky či čtenáře. Přejeme příjemnou zábavu. https://https://ctenidetem.knihovny.cz/

Knihovna pro veřejnost uzavřena

Z důvodu vyhlášení mimořádného stavu je i naše knihovna až do odvolání pro veřejnost uzavřena. Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Toto opatření vláda vydala na 30 dnů, změna je ale možná, sledujte proto prosím naše www stránky.

Všem čtenářům se tímto omlouváme.

Knihy si prosíme prodlužujte buď přímo ve Vašem čtenářském kontě, či přes e-mail knihovna@knihovna-uo.cz a telefon (737 205 222) – nebojte se zavolat, výpůjčky Vám prodloužíme i za běžný limit.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám klidné dny.

Vaše knihovna

Kup knihu, zachráníš nakladatele!

Současná situace přísné karantény má negativní důsledky pro drobné podnikatele a nakladatelství začínají řešit otázku, zda si budou moci ještě vůbec dál dovolit podnikat. V zemi, která je proslulá svou vysokou knižní i typografickou tradicí, vysokými čtenářskými standardy a kvalitními autory, a kde právě rozmanitost knižních nakladatelů sehrála důležitou roli na celkové úrovni literární produkce, to není dobrá zpráva.

A protože nám tato situace není lhostejná, rozhodli jsme se podpořit knižní trh výzvou Kup knihu a zachráníš nakladatele. Vyzýváme veřejnost k online nákupu knih, ideálně přímo přes e-shopy nakladatelů. Prodej knih v těchto časech pomůže nejen vydavatelům, ale všem těm, kteří se na tvorbě knih podílí – autorům, překladatelům, ilustrátorům.

Zároveň se obracíme na širokou veřejnost: podělte se s námi o své nové knižní úlovky na sociálních sítích prostřednictvím fotografií nebo videí. Pochlubte se, co jste si koupili, a připojte se k naší výzvě použitím hashtagu #kupknihu. Přispět můžeme každý!

#Knihovnyprotiviru

Ptáte se, co vám mohou knihovny nabídnout, když jsou zavřené? Fyzické knihy vám sice domů nepůjčíme, ale zpřístupňujeme množství elektronických zdrojů, které můžete zdarma a legálně číst, sledovat nebo poslouchat online nebo na svých čtečkách a mobilních zařízeních. Tento portál vznikl jako rozcestník, který vám zjednoduší vyhledání těchto elektronických dokumentů. Pod hashtagem #Knihovnyprotiviru soustřeďujeme na sociálních sítích i další materiály, které mohou knihovny poskytnout, i když se do nich aktuálně nedostanete. Ty nejlepší najdete na tomto portálu.

https://protiviru.knihovny.cz/index.html

Dětské e-knihy zdarma

Pro radost rodičů i dětí je aplikace Booko nyní mimořádně na měsíc zdarma: Booko pro každého .

Jde o aplikaci na telefon se stovkou namluvených příběhů, je to takový přechod mezi hrou, animákem, komixem a klasickou knihou určený pro děti ve věku 2–10 let. Najdete zde krom klasických pohádek a říkadel i anglické příběhy a „učebnice“.

Jak na to?

  1. Registrujte se na https://booko.cz/muj-ucet.
  2. Pak zadejte „DETY-LNKM-USJS-XLPB“ do políčka „Aktivační kód:“ a klikněte na „POUŽÍT KÓD“.
  3. Stáhněte aplikaci Booko na Google Play (pro zařízení s Androidem) nebo v AppStoru (pro Apple).
  4. V aplikaci v tabletu nebo mobilu se přihlaste stejným účtem jako na webu.
  5. Stahujte vhodné příběhy pro čtení offline.

Více informací na Booko.

Knihy pro vysokoškoláky on-line

Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný on-line přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol.

Zpřístupněno je více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.

Adresa aplikace Kramerius – kramerius.nkp.cz

Uzavírka knihovny

Vážení čtenáři, na základě nařízení vlády ČR je knihovna od 13. března 2020 až do odvolání UZAVŘENA. Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Knihy si prodlužujte buď přímo ve Vašem čtenářském kontě, přes e-mail knihovna@knihovna-uo.cz a telefony (737 205 222, 737 205 224) – nebojte se napsat, zavolat, výpůjčky vám prodloužíme i za běžný limit.

Pokud jste se nestačili zásobit knihami, potřebujete knihy ke studiu nebo si chcete vyzvednout rezervované knihy, nabízíme vám donáškovou službu (hlavně pro seniory) nebo si dopředu zavolejte nebo napište, jaké knihy potřebujete, my vám je připravíme a vy si je pak vyzvednete u služebního vchodu knihovny

Buďte zdrávi a snad vás zas brzy bude plná knihovna.

Knihovna pro veřejnost uzavřena

Z důvodu vyhlášení mimořádného stavu je i naše knihovna až do odvolání pro veřejnost uzavřena. Všechny akce plánované na tuto dobu se ruší.

Toto opatření vláda vydala na 30 dnů, změna je ale možná, sledujte proto prosím naše www stránky.

Všem čtenářům se tímto omlouváme.

Knihy si prosíme prodlužujte buď přímo ve Vašem čtenářském kontě, či přes e-mail knihovna@knihovna-uo.cz a telefon (737 205 222) – nebojte se zavolat, výpůjčky Vám prodloužíme i za běžný limit.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám klidné dny.

Vaše knihovna

Rozšířená otvírací doba dětského oddělení: 9:00-17:30

Milí čtenáři, upozorňujeme Vás, že od 11.3.2019 do odvolání, bude dětské oddělení otevřeno již od 9 hodin, odpolední provozní doba dětského oddělení zůstává zachována.

Program knihovny v březnu 2020

Městská knihovna se připojuje k 11. ročníku akce Březen – Měsíc čtenářů. Nejen pro naše čtenáře jsme připravili následující program:

3. 3. od 13 hod. – Odpoledne pro aktivní seniory – téma: Pověsti našeho regionu. Nutné se přihlásit na e-mail eva@medunovi.cz či tel. 732 160 388.

3. 3. od 17 hod. – Vernisáž výstavy Čas plyne jako voda, iluminované rukopisy, plastiky draků, příběhy vody – Výstava žáků výtvarného oboru ZUŠ.

4. 3. od 18 hod. – Marie Macková – Příběh falešného copu – autorské čtení z nové detektivky.

9. 3. od 10 hod. – Bookstart – téma: Jaro. Nutné se hlásit ve FB skupině nebo na e-mailu iveta.jansova@knihovna-uo.cz.

10. 3. od 9,30 hod. – Chytré telefony – vzdělávací lekce o používání mobilních telefonů, vhodná zejména pro seniory.

11. 3. od 18 hod. – Pavel Holásek: Zlomky, řeči, dialogy (setkání s filosofickými texty) – přednáška z cyklu Akademie volného času.

17. 3. od 13 hod. – Odpoledne pro aktivní seniory – téma: Okolo Ústí na kole i pěšky. Nutné se přihlásit na e-mail eva@medunovi.cz či tel. 732 160 388.

18. 3. od 14 hod. – Mozkocvična – zábava a trénink mozkových buněk v rámci Národního týdne trénování paměti.

18. 3. od 18 hod. – PhDr. Radim Urbánek: Kurz tradičních technologií II. – přednáška z cyklu Dílna Akademie volného času

20. 3. od 17 do 19 hod. – Večer s Andersenem – děti je možné přihlašovat od 24. 2. na dětském oddělení knihovny.

24. 3. od 9,30 hod. – Chytré telefony – vše o používání mobilních telefonů, lekce zejména pro seniory.

25. 3. od 18 hod. – Hana Hlouchová: Stopa J. A. Komenského v našem kraji: Petr Figulus Jablonský.

27. 3. od 18 hod. – Noc s Andersenem – děti je možné přihlašovat od 24. 2. na dětském oddělení knihovny.

31. 3. od 13 hod. – Odpoledne pro aktivní seniory – téma: Velikonoce. Nutné se přihlásit na e-mail eva@medunovi.cz či tel. 732 160 388.

VÝSTAVA:

Čas plyne jako voda, iluminované rukopisy, plastiky draků, příběhy vody.

Výstava žáků výtvarného oboru ZUŠ.

Srdečně zveme na vernisáž v úterý 3. 3. 2020 v 17 hodin. Výstava potrvá do 30. 6. 2020.

Těšíme se na setkání!

Knihomolí závody

Jarní prázdniny

Během jarních prázdnin – 10. – 14. 2. 2020 bude dětské oddělení otevřeno od 9 do 14 hod.

Program knihovny v únoru 2020

Vážení čtenáři,

rok 2020 bude velmi akční, alespoň co se týká akcí v knihovně! Na které si Vás dovolujeme pozvat v únoru?

3. 2. od 10 hod. – Bookstart – setkání maminek malých dětí nad dětskou literaturou. Téma – Láska v dětské literatuře. Prosíme o přihlášení na e-mail iveta.jansova@knihovna-uo.cz nebo ve skupině Bookstart na Facebooku.

4. 2. od 13 hod. – Odpoledne pro aktivní seniory – zahajovací a seznamovací setkání. Téma: Ústecké osobnosti. Počet účastníků je omezen na 16, proto se prosím hlaste na e-mail eva@medunovi.cz nebo na tel. 732 160 388 paní Evě Medunové.

11. 2. od 10 hod. – Chytří uživatelé chytrých telefonů – v práci s mobilními telefony vás proškolí Tomáš Wünsch (tomas.wunsch@knihovna-uo.cz). Vzdělávací lekce zejména pro seniory.

12. 2. od 18 hod. – František Musil: Průšvihy české šlechty – přednáška z cyklu Akademie volného času.

18. 2. od 13 hod. – Odpoledne pro aktivní seniory – Téma: Historie a současnost Ústí nad Orlicí. Počet účastníků je omezen na 16, proto se prosím hlaste na e-mail eva@medunovi.cz nebo na tel. 732 160 388 paní Evě Medunové.

19. 2. od 18 hod. – PhDr. Radim Urbánek: Kurz tradičních technologií I. – přednáška z cyklu Dílna Akademie volného času.

24. 2. od 18 hod. – František Stárek: Ivan Martin Jirous a český underground – přednáška.

25. 2. od 10 hod. – Chytří uživatelé chytrých telefonů – v práci s mobilními telefony vás proškolí Tomáš Wünsch (tomas.wunsch@knihovna-uo.cz). Vzdělávací lekce zejména pro seniory.

27. 2. od 16 hod. – Myšák a lupič – čtení a tvoření pro děti do 8 let. Prosíme o příspěvek 10 Kč na materiál.

VÝSTAVA:

Zapomenuté Oustí – výstava fotografií z Facebooku

do 26. 2. 2020

Výstava v budově knihovny zpřístupněna v půjčovních hodinách (po – pá 9 – 18; so 9 – 11).

  • UPOZORNĚNÍ:

10. – 15. 2. – Jarní prázdniny – dětské oddělení otevřeno od 9 do 14 hod.

Srdečné přání z knihovny

Milí čtenáři, pevně doufáme, že naše knihy i chvíle společně strávené v knihovně Vám zpříjemnily uplynulý rok a že nejinak tomu bude i v roce příštím. Přijměte od nás srdečné přání pevného zdraví i mezilidských vztahů, notné dávky životního optimismu a prožití krásných životních událostí. V novém roce 2020 se těšíme na shledanou!

Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021