Akce
P.A.J.Z.L. (praví a jediní zástupci lidu)
4. 5. 2015 – 24. 10. 2015 Výstava
P.A.J.Z.L. (Pivo a jiné základní lihoviny) (Praví a jediní zástupci lidu) Výstava fotografií Eduarda Kaplana Připravili Alena Janková a Pavel Bartoš
Altán Městské knihovny 4. května 2015 – 24. října 2015
Altán – 60. léta U altánu pod Městskou knihovnou v Ústí nad Orlicí (tehdy Okresní lidová knihovna) bylo ústředí alternativního uskupení P.A.J.Z.L, kde se na konci šedesátých let scházela místní mládež.
Z historie altánu – rok 1880 Majitel Pindulky František Egerle si od ústeckého podnikatele, zednického políra Hlaváčka, nechal od 30. března 1880 na místě starého sklepa stavět osmihranný altán a pod ním nový sklep. Počasí přálo, a tak byl altán do konce dubna (tj. za jeden měsíc!) postaven. K zábavě hostů pod altánem byl připraven kuželník. Altán, místo k dostaveníčku mladých lidí, tehdy také sloužil místním studentům, kteří ho nazývali Klecí.
Vypalování trávy u Brandýsa nad Orlicí Akce Ladislava Plívy – vypalování trávy, která proběhla na louce za Brandýsem. V trávě se okolíkovaly plochy, na kolíky se připevnila ze zeleného krepového papíru „tráva“ a ta se vypálila. V hospodě U Jiříčků se akce zhodnotila a uzavřela.
Salóny Salóny – výstavy výtvarných děl, probíhaly na konci 60. let několikrát ročně v podloubí ústeckého náměstí. V neděli dopoledne se na několik hodin díla vystavila, někdo zahrál na kytaru, pak si díla autoři zase rozebrali a odnesli. Prý tu hráli i Paleček s Janíkem a Jaroslav Hutka.
Pochod Ústí nad Orlicí – Litomyšl, 80. léta Nápad pochodu se zrodil v hospodě U Frimlů z dohadování, která cesta Ústí do Litomyšle je nejkratší. Trasa nebyla pevně daná, každý šel svojí trasou „po svých“, cíl pochodu byl po 10 ročníků v hospodě „U Černého orla“, další roky v hostinci „U Zeleného věnce“ i jinde. Odměnou pro vítěze byl velký pohár na pivo.
Foto: Alena Janková, Pavel Bartoš
Více fotografií ve fotogalerii nebo zde.
Poslední aktualizace stránky: 27. 7. 2021