Díla nedostupná na trhu - Národní digitální knihovna

Národní knihovna ČR zpřístupňuje prostřednictvím Národní digitální knihovny (NDK) díla nedostupná na trhu (DNNT). Služba je poskytována zdarma na základě licenční smlouvy Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S a je nabízena uživatelům prostřednictvím knihoven, které poskytují veřejné knihovnické a informační služby. Využít vzdálený přístup do databáze DNNT mohou i registrovaní čtenáři Městské knihovny v Ústí nad Orlicí.

Vstup do Národní digitální knihovny: https://ndk.cz

Zvolte vpravo nahoře Přihlásit. Zaškrtněte souhlas s podmínkami užívání služby a pak zvolte Přihlásit knihovním účtem/eduID. Vyberte pak ze seznamu Městská knihovna Ústí nad Orlicí a přihlaste se stejným uživatelským jménem a heslem, jako když se přihlašujte do čtenářského konta v naší knihovně.

Co jsou to díla nedostupná na trhu? Jedná se o dokumenty, které jsou dosud chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti všech autorů), ale nejsou již dostupné na knižním trhu. Velká část z nich již byla českými knihovnami zdigitalizována a dosud byla přístupná jen v budově příslušné knihovny vlastnící daný dokument. Nyní mají registrovaní čtenáři naší knihovny novou možnost zobrazit všechna tato díla vzdáleným přístupem online přímo ze svého domácího počítače. K dispozici pro online čtení jsou:

• plné texty digitalizovaných dokumentů (knihy, časopisů, novin atd.) vydaných na území České republiky do roku 2000. Periodika jsou dostupná až do roku vydání 2010.
  • plné texty digitalizovaných dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné (autorskoprávně již nechráněné). V NDK-DNNT jsou tato díla označena jako “veřejná”.
  • NDK-DNNT nyní (2021) nabízí v režimu DNNT téměř 70 tisíc knih a periodik, ve veřejném režimu dalších více než 37 tisíc dokumentů.